Svědění pokožky hlavy – co může signalizovat a jak se ho zbavit

Časté svědění hlavy, obvykle ještě provázené olupováním kůže, může být příčinou některých nemocí, nebo jen špatně zvoleným šamponem.

všechno může být příčinou toho, že nás svědění občas přinutí drbat se na hlavě, si můžeme rozdělit do tří skupin: nevhodná hygiena, kožní onemocnění nebo veš dětská, která navzdory názvu napadá i hlavy dospělých.

Šampony a kondicionéry

I kvalitní vlasová kosmetika nemusí “sednout” každé hlavě, zvlášť když dlouhodobě používáte například stejný šampon. Dopřejte vlasům i pokožce hlavy pravidelnou změnu a střídejte výživné látky, které jim dopřáváte. Totéž platí i pro balzámy a kondicionéry, vadit může i nevhodný lak na vlasy.

Aby vás vlasové přípravky nedráždily a nepůsobily svědění, je nutné důkladně je z hlavy vymývat. Zbytky šampónu či laku na vlasy mohou způsobovat vyrážku a svědění, která po pečlivém umytí hlavy zmizí.

Nepříjemný školní dárek

Když si dítě přinese domů vši, není důvod k panice. Tito paraziti s lidstvem žijí od počátků dějin a ani zvýšená hygiena na tom nic nemění. Dnes už nemusíte dětem stříhat vlasy, aby šly vši lépe vybrat, existují účinné přípravky, které je zahubí a vy je pak hustým hřebenem vyčešete. Vyzkoušet můžete také osvědčený recept na hubení vší: smíchejte 1 díl octa a 1 díl oleje, tím namažte hlavu a vlasy a překryjte igelitem. Dospělé vši se zahubí hned, kvůli hnidám je dobré tento postup opakovat. Jistotu, že jste zahubili všechny zárodky, získáte, když použijete žehličku na vlasy.

Kožní onemocnění, která trápí kůži na hlavě

Svědění může být příčinou některých kožních onemocnění, nejčastěji jsou to lupy, seborea, atopický ekzém nebo lupénka. V první fázi je třeba pokožku hlavy uklidnit, to dokáže vhodný šampon s antibakteriálními  a antimykotickými látkami, například climbazol, octopirox nebo pyrithion zinku. Na dermatologické projevy pak použijte komplexní léčbu, kterou vám doporučí kožní lékař.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.