5 tipů, jak se společně starat o finance v manželství

Je celkem překvapivé zjištění, že velká část manželských párů neumí hospodařit s penězi. Často žijí ze dne na den, nemají dlouhodobý plán, neinvestují ani nespoří na stáří. A to nezávisle na tom, jaká je výše jejich příjmů. O jejich finance se nikdo nestará, jen se platí účty a nakupuje, někdo si odkládá měsíčně něco málo na dovolenou.

O vyrovnaný rozpočet a tvoření rezerv je třeba pečovat se stejnou vážností a zodpovědností, jako když máte svoji firmu. V manželství je ideální, když o penězích rozhodujete společně, oba plánujete výdaje, investice i spoření. Jak se společně starat o finance v manželství?

Tipy na vyrovnaný rozpočet

  1. Mějte oba jasnou představu, kolik vás stojí měsíčně vedení vaší domácnosti.

Je velmi krátkozraké řešení, když v rodině “drží kasu” jen jeden z partnerů. A to nemluvíme o tom, že je to také velmi ponižující pro toho z partnerů, který si musí říkat o peníze, když je potřebuje a ještě musí do poslední koruny vše vyúčtovat. V takové rodině může nastat situace, kdy ten, kdo s penězi hospodaří, se nemůže o finance nějaký čas postarat a druhý nebude vědět, kolik za co platí.

  1. Dávejte na domácnost stejnou částku

Jestliže oba vyděláváte, je nezbytné, abyste se o náklady na domácnost spravedlivě podělili. Rozhodování o penězích, které jste museli vydělat vlastní prací, je mnohem zodpovědnější, eliminuje tendenci utrácet bez rozmyslu.

  1. Mějte dlouhodobý finanční plán

Je jedno, jestli si založíte penzijní spoření, investujete do podílových fondů nebo uzavřete životní pojištění se spořením, někam byste si peníze na stáří ukládat měli. Nejlepším řešením je diverzifikace, tedy rozložení financí do různých produktů.

  1. Krátkodobé spoření

Na dovolenou, novou pračku nebo rekonstrukci koupelny potřebujete mít po ruce rezervu. Často se hovoří o výši tří měsíčních platů, ale není to dogma. Toto krátkodobé spoření je závislé na výši vašich příjmů i na tom, na co šetříte. Na této rezervě byste se měli také podílet oba a také oba společně rozhodujete o tom, na co se úspory použijí.

  1. Nejdůležitější pravidlo

Pravidlo, které platí bez ohledu na to, kolik vyděláváte, zní: nikdy neutrácejte víc, než vyděláte. Hledejte společná řešení, kde ušetřit, ale nikdy nehospodařte s deficitem. Vyvarujte se i spotřebitelským úvěrům či nákupu na splátky.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.