Jak upéct dort k prvním narozeninám

Rok utekl jako voda a vaše miminko brzy oslaví první narozeniny. Samozřejmě, že ani ty první narozeniny se nemůžou obejít bez dortu. Ale jaký upéct, aby byl nejen dekorací pro fotografie, ale by ho mohlo jíst i roční dítě?

Řadu surovin, které běžně při jejich přípravě používáme, jsou pro roční děti nevhodné. Dort, jímž spolehlivě uděláte radost tatínkovi, může být pro jeho potomka až nebezpečný. Možná jste nad tím ještě nepřemýšleli, ale udělat dort k prvním narozeninám je práce velmi zodpovědná. 

Co nepatří do dortu pro ročního oslavence

Ořechy, bonbony, cukrářské ozdoby, které by mohlo dítě vdechnout na dort rozhodně nepatří. Ořechy nejsou v této době vhodné ani mleté, použít můžete jen mandlovou mouku.

Tvaroh obsahuje velké množství bílkovin, které zatěžují ledviny. Mnohem lepší je odkapaný hustý bílý jogurt, případně zakysaná smetana.

Čokoláda, kakao, umělá barviva (například barvená potahová hmota na dort), alkohol, těžký máslový krém, šlehačka a exotické ovoce jsou přísady, které roční organismus zbytečně zatěžuje nebo je mu úplně nebezpečný.

Jaký dort upéct ročnímu dítěti

Klasického piškotového korpusu se bát nemusíte. Případně mu můžete udělat dort nepečený, z piškotů, jogurtového krému a ovoce (banány krém dostatečně osladí, takže nepotřebujete ani cukr). Dobrý je také dortík z piškotů a jablečno – agarové hmoty, která ztuhne jako pudink. Velmi oblíbený je dort jogurtovo – ovocný.

Na těsto potřebujete:

  • 4 zralé banány
  • 3/4 hrnku jablečné nebo jiné přesnídávky
  • 1 a 1/2 hrnku špaldové mouky
  • 1 čajová lžička jedlé sody
  • můžete vyšlehat sníh ze dvou bílků (bílky ročnímu dítěti nevadí)

Na krém si připravte asi 1 kg hustého bílého jogurtu řeckého typu a ovoce, které vaše dítě jí a má ho rádo. Den předem vyklopte jogurt do cedníku a nechte přes noc v lednici okapat přes plátýnko. Oddělí se z něj syrovátka a v plátýnku zůstane krémový sýr, z něhož připravíte krém smícháním s rozmixovaným ovocem (část si nechte stranou na ozdobu).