S výběrem fotografa nečekejte na poslední chvíli

Fotografie nám uchovávají vzpomínky na neopakovatelné okamžiky našeho života. K tomu, aby vaše svatba, důležité jubileum, promoce či maturitní ples byly nafoceny co nejlépe, je potřeba zajistit si dobrého fotografa. Jak najít profesionála, který vám dodá to nejlepší?

Profesionál, to je to důležité slovo. Kvalitní fotoaparát patří do výbavy většiny mobilních telefonů, ale to neznamená, že jeho majitel je profi fotograf. Mylná je i úvaha, necháme to nafotit stejdu Karla, protože ho baví focení. Bavit může, ale umí to?

Pro dokonalý výsledek je vedle techniky také potřeba mít cit pro barvy, kompozici a také to „správné oko“. Vedle toho je potřeba mít i trochu cviku. Je totiž potřeba počítat s tím, že každý fotograf je odborník na jiný obor fotografie.

Vybírejte vhodného fotografa podle akce

Než tedy fotografa poptáte, rozmyslete si, co vlastně chcete na fotografii mít. Pro firemní akce, rodinné oslavy nebo divadelní představení s klidem požádejte o focení reportážního fotografa. Je zvyklý pracovat rychle a zachytit důležité momenty. Na svatby, portréty, stylizované fotografie rodiny si spíše najděte fotografa s ateliérem.

V případě, že chcete hezké fotky zboží, které vyrábíte nebo prodáváte, spojte se s produktovým fotografem, který si dokáže vyhrát s detaily. Umí vybrat správné světlo, úhel nafocení i zaostření.

Výběr správného fotografa opravdu nepodceňujte. I když to pro vás nemusí být na začátku důležité, uvědomte si, že je to zcela zásadní. Fotografie jsou totiž to, co nakonec po akci zůstane. Budou sloužit k následnému vypravování o tom, jaké to bylo. Fotografie budou totiž nezúčastněným vyprávět o tom, jaká akce byla.

Dejte si čas na rozmyšlenou

Když budete vybírat fotografa na soukromou i firemní akci, nevybírejte hned prvního, který se namane. Ptejte se známých, dodavatelů, kamarádů i rodiny. Žádejte si reference a prohlížejte si jejich portfolia.

Když si uděláte představu o práci jednotlivých fotografů, zamyslete se také nad tím, jestli vám vyhovuje jejich styl a jestli koresponduje s tím, co od výsledku očekáváte. Sejděte se s jednotlivými fotografy a proberte své představy. Při osobní schůzce budete mít šanci se vzájemně poznat a vytvořit si vztah.

Pokud plánujete opravdu velkou akci, počítejte s tím, že jeden fotograf bude málo. Měli byste se tedy domluvit s fotografem na tom, jestli má nějakého kolegu, který by mohl fotit s ním. Případně, jestli má asistenta. Není šťastné, vytvářet fotografický tým až na místě.

Na co byste se měli zeptat, než si plácnete?

  • Kolik hodin s námi na akci strávíte?
  • Kolik stojí hodina focení nad rámec domluvy?
  • Zahrnuje výsledná cena i cestovní náklady?
  • Kolik fotografií dostaneme a kdy?
  • Prochází fotografie postprodukcí? Pokud ano, kolik jich upravujete a jakým způsobem?
  • Dostanete fotky v elektronické podobě (pokud ano, v jakém rozlišení)? Dostanete tištěné fotografie (pokud ano, v jakém formátu)?
  • Kdo vlastní práva k fotografiím a k čemu mohou být použity?
  • Zahrnuje nabídka i fotografie z příprav akce?
  • Uzavřeme písemnou smlouvu s jasně definovaným rozsahem služeb?

Na tyto otázky se nezapomeňte zeptat. Usnadní vám to domluvu a odpadnou pak případné nesrovnalosti, které by mohly nastat.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.