Podle čeho zjistíte, že vám v těle chybí některé živiny

Pokud je naše strava vyvážená a bohatá, obsahuje kromě základních živin, kterými jsou sacharidy, bílkoviny a tuky, také minerály a vitamíny. Všechny tyto živiny potřebujeme pro správnou funkci tělesných orgánů. Jejich nedostatek se po čase vždy nějak projeví.

Zvlášť ženy mívají zkušenost s tím, že se u nich projeví nedostatek některých živin. Bývá to pokaždé, když drží nějakou nevyváženou dietu, s omezením některé složky stravy. Takové diety mohou být velmi nebezpečné a poškodit vám zdraví. Jak zjistíte, že vám v organismu chybí některé z živin?

Základní živiny a jejich nedostatek

Je až s podivem, ale tři základní nutrienty v naší stravě (sacharidy, tuky a bílkoviny) se dokážou do jisté míry navzájem nahradit. Jde o to, že tyto tři základní živiny zajišťují tělu především energii. A jestliže nemáte dost sacharidů, vezme si energii tělo z bílkovin či tuků. Při redukci tuků je možné je nahradit bílkovinami i sacharidy. Jedno je ale důležité si zapamatovat: i při redukci hmotnosti pamatujte, že organismus potřebuje denně nejméně 50 g sacharidů, aby správně fungoval mozek, a 50 g tuků, aby se mohly v těle rozpouštět některé druhy vitamínů (A, D, E a K). V případě, že máte v stravě nedostatek bílkovin, ubývá vám tělesná hmota.

Jak se projevuje nedostatek vitamínů a některých minerálů

Nedostatek vitamínů a minerálů se obvykle projevuje zpočátku velmi nenápadně: jsme jen víc unavení, případně se nám sníží obranyschopnost a my onemocníme. Stačí obyčejná rýma a víme, že musíme doplnit vitamín C. Další projevy u nedostatku některých látek v těle:

Vitamín A – jeho nedostatek se projevuje kožními problémy a zhoršujícím se zrakem. Můžou se objevit i zažívací potíže, především průjem a nechutenství.

Vitamín C – možná vás to překvapí, ale kromě snížené imunity se jeho nedostatek projevuje i depresemi, neschopností se soustředit nebo nespavostí. Často se projeví krvácením z nosu, špatným hojením ran, ale také například křečovými žilami či vyšším tlakem.

Vitamín D – je důležité doplňovat hlavně v zimě, kdy je málo slunečního svitu. Nedostatek způsobuje špatné ukládání vápníku a tedy i měknutí kostí. Projevuje se také psychickými problémy.

Nedostatek vápníku způsobuje řídnutí kostí, kazivost zubů, ale i křeče ve svalech nebo nespavost.

Chybějící železo způsobí nižší počet červených krvinek a nižší hladinu hemoglobinu, to se projevuje únavou a slabostí, závratěmi či poruchami soustředěnosti. Viditelným příznakem je bledá pokožka.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.