Podle čeho vybrat jogurtovač

Jogurt je jednou z nejzdravějších potravin vůbec, je zdrojem kvalitních bílkovin, dobře využitelného vápníku a dalších minerálních látek (jód, zinek), také vitamínů (A, D, B2 a B12). Jogurty a další kysané mléčné výrobky jsou navíc i zdrojem prospěšných bakterií, které přispívají k obnovení střevní mikroflory. Probiotické kultury posilují imunitní systém a pomáhají zmírnit negativní dopad antibiotik na organismus.

Jenže není jogurt jako jogurt. Pokud si chcete koupit opravdu výborný, bez chemických konzervantů a různých zahušťovadel, musíte dobře číst složení na obalech a ještě si trochu víc připlatit. Jestli chcete mít jistotu, že jíte zdravý jogurt s živými bakteriemi, vyrábějte si ho doma v jogurtovači.

Jak vybrat jogurtovač

Jogurtovače jsou v podstatě zařízení, která dokážou po danou dobu udržet stabilní teplotu vhodnou pro množení mléčných bakterií (kolem 42 °C). Liší se od sebe způsobem provedení, takže se můžete setkat s jogurtovačem:

  • jen s jednou mísou
  • s plastovými kelímky na jednotlivé porce jogurtu
  • se skleničkami, v nichž se tvoří jogurt

Výhody jogurtovače s nádobkami jsou jasné – jogurt v ní vytvoříte i uchováte v ledničce, dokud se nespotřebují. Jsou omyvatelné, takže je používáte opakovaně.

Při výběru pro vás bude asi důležitý i objem připravovaného jogurtu. Větší rodiny ocení možnost přípravy až 2.5 l jogurtu, běžně se objem nádobek pohybuje od 0,5 – 1 litru. Jogurtovače se skleničkami nebo kelímky mívají objem jedné nádobky kolem 150 až 200 ml. Úplně nejmenší jogurtovače jsou určené pro dvě až čtyři takové skleničky, ty největší až pro dvanáct.

Jogurtovače se obecně velmi snadno ovládají, ty lepší modely mají další usnadňující funkce, například časovač, automatické vypínání či signalizaci, že jogurt je hotov. To vše dělá z výroby čerstvého, zdravého jogurtu jednoduchou záležitost.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.