O dodržování pitného režimu slyšíme ze všech stran. Víte ale, kolik byste měli každý den vypít a proč je důležité tekutiny pravidelně doplňovat? Dva litry vody denně jsou mýtus, na druhou stranu dehydratace způsobuje vážné problémy.
Víc než polovina našeho těla je voda. Zabezpečuje řadu tělesných funkcí a podporuje metabolické procesy. V každé naší buňce je voda. Když je jí v těle nedostatek, špatně se vylučují odpadní látky, snižuje se soustředěnost i schopnost regulace tělesné teploty. Dostavuje se bolest hlavy a snižuje výkonnost.
Kolik vody denně vypít
Přesné množství tekutin, které potřebuje každý den vypít, je pro každého člověka individuální. Vychází z hmotnosti, ale například také z toho, jak hodně se potí. Názory odborníků se ale shodují v tom, že byste měli vypít nejméně 1,5 litru denně v menších dávkách.
Ledviny dokážou zpracovat a využít za jednu hodinu asi ¾ – 1 l tekutin. Jestli tedy zapomínáte celý den pít a snažíte se to večer dohnat, ledviny nebezpečně přetěžujete. Je důležité pít v průběhu celého dne, a to i v případě, že necítíte žízeň. K tomu nám dnes často pomáhají chytré hodinky, které vás upozorňují nejenže se máte napít, ale také že se máte postavit a mít více pohybu. Zvlášť starší lidé často žízeň nepociťují, pijí málo a trpí dehydratací.
Vypočítejte si, kolik tekutin denně potřebujete
Vědci doporučují řídit se u příjmu tekutin pravidlem, že denně potřebujete nejméně 30 ml na 1 kg hmotnosti. Například 70 kg vážící člověk by měl denně přijmout minimálně 2,1 l tekutiny. Asi čtvrtinu z tohoto množství získáte z potravy, vypít tedy stačí 6 – 7 sklenic vody a jiných nápojů denně.
Je třeba ale také počítat s tím, že pokud pijete kávu, která organismus odvodňuje, musíte za každý šálek vypít další sklenici vody. Lidé s nadváhou potřebují množství tekutin zvýšit (cca 1 sklenice za 11 kg nadváhy) i proto, že se při námaze víc potí. V létě při vysokých teplotách je také nutné množství tekutin zvýšit, abyste doplnili to, co vypotíte.