Jakou sedačku zvolit, látkovou nebo koženou?

Sedací soupravu si vybíráte na několik let dopředu, takže výběr by měl být opravdu pečlivý, s ohledem na vše, co by mohlo ovlivnit její životnost. Například to, že máte doma děti či domácí mazlíčky se na sedačce spolehlivě projeví. Koženou sedačku může ovlivnit i místo, kde bude stát – zdroj tepla v blízkosti či přímé sluneční paprsky ji mohou nenávratně poškodit.

Kožené i látkové sedací soupravy mají nesporné výhody, ale potýkají se i s některými nedostatky. Váš výběr tedy bude jistě ovlivněný tím, jestli ve vašem prostředí převažují výhody jedné nebo druhé a jste ochotni se smířit s nedostatky. Proto se dobré, když se seznámíte s vlastnostmi obou potahových materiálů, dřív, než sedačku koupíte.

Látková sedačka – výhody a nevýhody

Asi nejvýznamnějším pozitivem látkové sedací soupravy je její pořizovací cena, která je mnohem nižší než u kožené. Výběr je o to jednodušší, že si můžete zvolit z nekonečného množství barevných odstínů a vzorů. Díky speciální úpravě jsou současné potahy odolnější proti ušpinění, přesto řada modelů má odnímatelné potahy s možností vyprání. Další výhodu, kterou musíme zmínit, je skutečnost že je příjemná na dotyk, v zimě nechladí a v létě se k ní nelepíte, což bohužel u kožené sedačky bývá. 

Na druhou stranu se rychleji opotřebují, nevydrží zvířecí škrábance a jejich údržba a především čištění je složitější. Je nutné ji často vysávat, fleky pak musíte čistit mokrou cestou tepovačem či parním čističem.

Kožená sedačka je dražší, ale vydrží mnohem déle

Při správné péči vydrží kožená sedací souprava i desítky let. Přitom údržba je celkem snadná, stačí vlhký hadřík a přípravek na kůži na bázi oleje a cca 1x za tři měsíce aplikovat impregnaci. Snese i zvířecí drápky, škrábance snadno zahladíte. Vzhledem k tomu, že nesaje tekutiny, není problém ani vylité víno nebo káva. Naprosto ideální je výběr kožené sedačky v rodin s alergikem.

Aby sedačka skutečně vydržela dlouho funkční a nezhoršila se kvalita kůže, nesmí být postavená blízko topení, protože by kůže vysychala a popraskala. Stejně tak jí extrémně vadí sluneční paprsky, ty jí navíc mohou změnit barvu (“vyšisovat” ji). Nebude se jí dařit ani ve vlhkém bytě, kůže je náchylná k plesnivění. 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.