Jak zvládnout přechod?

Ačkoli přechod – jinými slovy klimakterium nebo menopauza – není nemoc, ženy procházející tímto obdobím se mnohdy cítí, jako by se jim na hlavu sesypala všechna tíha světa. Přechod představuje naprosto přirozenou součást fyziologického stárnutí a jednoho dne potká úplně každou z nás. Bohužel se mu nejde vyhnout, ale na druhou stranu se na jeho příchod můžete připravit a být tak o krok napřed před změnami, které s tímto obdobím přichází ruku v ruce. V dnešním článku se vám pokusíme poradit, jak zvládnout přechod s noblesou!

Jak zvládnout přechod a nezbláznit se?

Klimakteriu se ne nadarmo přezdívá právě přechod, neboť v této životní etapě žena přechází z jedné fáze do druhé – přechází z plodného období do období neplodného – což je velký nápor nejen na fyzickou stránku člověka, ale i na tu psychickou. Při menopauze dochází k postupnému snižování hladiny ženských pohlavních hormonů – estrogenu a gestagenu – a rovněž se snižuje i množství mužského hormonu – testosteronu.

Tipy, jak přežít menopauzu ve zdraví!

Ačkoli menopauza není nemoc, můžete se v této životní fázi cítit, jako by vás právě přejel vlak. Hodně se toho ve vašem životě mění a vaše tělo dostává pořádnou nálož, se kterou se musí vyrovnat. Součástí přechodu může být tzv. klimakterický syndrom projevující se návaly horka v noci i ve dne, především ale v noci, kdy mohou mít negativní vliv na spánek.

Jak zvládnout přechod pokud možno s úsměvem:

  • Věnujte se pohybu

    Pohyb je pro náš život nesmírně důležitý a ani při klimakteriu byste na něj neměli zapomínat. Může vám hodně pomoci a bohatě postačí, pokud si najdete čas na procházku pěkně na čerstvém vzduchu. Nemusíte běhat maraton, nemusíte plavat závody ani jezdit na kole až do padnutí. Dělejte jen to, na co se cítíte.

  • Pečujte o sebe s láskou

    Mnohé ženy při přechodu začnou mít pocit, že již nejsou přitažlivé, jako bývaly a v důsledku toho o sebe přestanou pečovat – podle nich to již nemá sebemenší význam. To ale vůbec není pravda! I ženy po menopauze mohou být krásné a přitažlivé, jako jejich o několik let mladší kolegyně. Proto o sebe pečujte, dělejte se krásnou, starejte se o své vlasy i o pleť a uvidíte, že se s obdobím přechodu vyrovnáte mnohem snadněji.

  • Nemyslete na nejhorší

    Další černou myšlenkou bývá představa, že po přechodu všechno krásné končí a vy se již můžete začít připravovat na odchod z tohoto světa. Hloupost! Nikde není psáno, že po klimakteriu musíte sedět zavřené doma, nevystrkovat nos a myslet si, že jste všechno nenávratně propásli. I teď se můžete věnovat všemu, čemu jste se věnovali před tímto naprosto přirozeným obdobím.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.