Jak se zbavit strachu sednout za volant?

Znáte ten pocit, když usednete za volant a váš dech se najednou šíleně zrychlí, začnete se potit, tep vašeho srdce se z pravidelného rázem promění na nepravidelný a k tomu všemu se vám začne žaludek otáčet o 360°. Věřte nebo ne, ale strachem z řízení – neboli amoxofobií – trpí mnohem více lidí, než si vůbec myslíte. Možná i vy máte řidičák schovaný v šuplíku a i když jste autoškolu absolvovali úspěšně, váš strach vám jednoduše nedovolí řídit jakýkoli dopravní prostředek a vy stále častěji přemýšlíte nad tím, jak se zbavit strachu sednout za volant. Třeba se vám to bude zdát nemožné, ale jde to – skutečně se strachu z řízení můžete zbavit. Chcete poradit jak na to? Pak si určitě nenechte ujít následující řádky!

Jak se zbavit strachu sednout za volant?

Ačkoli si většina lidí myslí, že strach sednout si za volant vychází jen z řidičské nezkušenosti, ne vždy tomu tak skutečně je. U spousty lidí se začátečnický strach z toho, že v autě sedí teprve podesáté promění doslova v panickou hrůzu, která může trvat i několik let. Zatímco někomu se v autě na místě řidiče pouze udělá špatně a celou cestu se cítí nervózně, jsou mezi námi i tací, kteří při řízení křičí. I oni ale mohou strach z řízení překonat!

Strach nesmí být silnější než vy!

Zažíváte pocity strachu, nervozity a úzkosti pokaždé, když máte sednout za volant? Pak pamatuje, že nesmíte dovolit, aby byl váš strach silnější než vy. Mohlo by se totiž stát, že si vybuduje bariéru, kterou se vám nepodaří překročit a vy raději přestanete řídit úplně, nežli abyste se snažili se strachem bojovat. Pojďme si teď společně prozradit, jak se zbavit strachu sednout za volant – výsledky možná neuvidíte hned, ale rozhodně to stojí za pokus!

Zatněte zuby!

Musíte dojet do obchodu pro nákup, ale raději zvolíte zdlouhavější cestu autobusem, díky čemuž budete muset tašky plné jídla vláčet domů až z autobusové zastávky místo toho, abyste přežili byť jen patnáct minut jízdy autem? Pak zkuste zatnout zuby a jízdu absolvujte s myšlenkou, že se jedná o pouhou čtvrthodinku cesty.

Jezděte, jezděte, jezděte!

Se strachem se nejlépe bojuje tak, že se mu přímo postavíte. Máte strach z řízení? Pak sedněte za volant pokaždé, když budete mít příležitost! I kdybyste se začátku absolvovali pouze pětiminutovou cestu okolo ulice, ve které bydlíte – i tohle málo stačí a vy se postupem času budete za volantem cítit mnohem jistější.

Vyhledejte pomoc!

Pokud se vám ani přes veškerou snahu nedaří strach z řízení překonat, pak možná nezbude nic jiného, nežli vyhledat pomoc odborníka. Mnoha lidem stačilo jen několik sezení s člověkem, který jim dokázal pomoci a oni se tak zbavili strachu z řízení a jezdili bez pocitů nervozity a nejistoty. Možná i vám pomůže promluvit si s odborníkem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.