Jak pěstovat chilli papričky

Máte rádi ostrý guláš nebo pikantní masovou směs? Není problém, můžete si vypěstovat svoje vlastní chilli papričky, kterými si dochutíte jídlo přesně, jak to máte rádi. Klidně i doma za oknem.

V případě, že jste začátečník v pěstování, nemusíte se bát, že by to bylo pro vás příliš těžké. Základem pro úspěšné pěstování je správný výběr semen, které zakoupíte v každém zahradnickém centru. Tam se vám jistě dostane i rady, které odrůdy jsou pro začátečníky nejhodnější.

Kdy začít s výsevem

V případě, že budete pěstovat chilli papričky doma, je prakticky jedno, kdy začnete. Pokud máte v plánu s pěstováním pokračovat venku, je vhodné začít tak 4 až 6 týdnů před prvními mrazy. Rostlina začne plodit až tak po 8 – 9- měsících. V případě, že semínka zasijete v únoru, vašich chilli papriček se dočkáte nejdříve v červnu.

Semínka můžete nechat klíčit někde v teple na vlhkém ubrousku či vatě. Nejvhodnější je však předpěstovat si papričky přímo v zemině v plastové nádobě s odvodňovacími dírami. Semena rozložte na povrchu substrátu a přikryjte je další 3 mm vrstvou zeminy.

Následně klíčení bude trvat několik dnů. Jelikož jsou sazeničky dost choulostivé, zbytečně se jich nedotýkejte. Po vyklíčení sazeničky potřebují dostatek světla, proto je přesuňte na světlé místo, například na parapet okna.

Péče o chilli papričky

Chilli papričky přesaďte do větší nádoby ve chvíli, kdy budou mít první řadu lístků (nejdříve vyraší semínkové lístky, ty se nepočítají; až ty další lístky jsou ty pravé). Dalším důležitým krokem je správná volba hnojiva. Pro začátečníky může být výběr vhodného hnojiva trochu problém, ale to vůbec nevadí, rostlinkám postačí dostatek světla, vláhy a přiměřená zemina. Pokud přeci jen máte již nějaké zkušenosti, můžete zvolit hnojivo s mixem NPK, tedy  s obsahem dusíku, draslíku a fosforu.

Jakmile se objeví květy, je třeba je opylovat. Uděláte to tak, že budete třít prsty nebo štětečkem květ v blízkosti střední části květů, abyste zachytili pyl. To opakujte několikrát u všech květů. Pyl se tak dostane k okvětní tyčince, což zahájí chemickou reakci, které je potřeba k vytvoření plodů. Pokud se to podařilo, začnou okvětní lístky opadávat a střed květů se bude zvětšovat. Následně se začnou objevovat plody. Plody pak budete sklízet až do podzimu, je ale třeba každý nový květ znovu opylovat.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.