Zahrada - MestoZen.cz https://www.mestozen.cz/bydleni/zahrada/ Magazín pro ženy přinášející praktické tipy, rady a informace ze světa módy a krásy, cestování, bydlení, zdraví a vaření. Tue, 10 Jan 2023 07:55:17 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Jak grilovat zeleninu, aby neztratila svou chuť https://www.mestozen.cz/jak-grilovat-zeleninu/ https://www.mestozen.cz/jak-grilovat-zeleninu/#respond Mon, 02 Jan 2023 08:28:00 +0000 http://www.mestozen.cz/?p=464

Grilovaná zelenina je výtečnou přílohou k masu nejen grilovanému, ale i pečenému či dušenému. Ovšem jíst se dá i samostatně jako hlavní chod. K nejoblíbenějším typům zeleniny ke grilování patří paprika, cuketa, rajčata, lilek, petržel, celer, pórek, patison, houby, kedlubna, kukuřice, brambory, cibule, fazolové i hráškové lusky, chřest, červená řepa.  Každou zeleninu je potřeba předem důkladně umýt, […]

Příspěvek Jak grilovat zeleninu, aby neztratila svou chuť pochází z MestoZen.cz

]]>

Grilovaná zelenina je výtečnou přílohou k masu nejen grilovanému, ale i pečenému či dušenému. Ovšem jíst se dá i samostatně jako hlavní chod. K nejoblíbenějším typům zeleniny ke grilování patří paprika, cuketa, rajčata, lilek, petržel, celer, pórek, patison, houby, kedlubna, kukuřice, brambory, cibule, fazolové i hráškové lusky, chřest, červená řepa. 

Každou zeleninu je potřeba předem důkladně umýt, očistit a připravit. Velmi záleží na způsobu přípravy. Možné je grilovat na venkovním grilu či v troubě. Budeme-li zeleninu grilovat přímo na roštu, je vhodné předem jej potřít olejem, aby se zelenina nepřichytila.

TIP: Jak skladovat ovoce a zeleninu

Jak dlouho zeleninu grilovat?

Výborné je i použití alobalu nebo tácků určených ke grilování. Podle druhu zeleniny se odvíjí i doba grilování, což je většinou od 5 do 12 minut, záleží rovněž na tom, jak moc je gril rozžhavený.

Výjimku tvoří snad brambory, které vyžadují o něco málo delší dobu v závislosti na tom, zda je grilujete vcelku – 50 minut nebo nakrájené na plátky – doba bude kratší.

Některou zeleninu je možné předem první povařit – zkrátí se doba grilování na 15 až 30 minut. Grilování zbytečně neprotahujeme, abychom nezničili veškeré vitamíny obsažené v zelenině.

Jak zeleninu ochutit?

Zeleninu lze grilovat jen tak bez marinování nebo ochucenou bylinkami, kořením i různými typy marinád. Ty se buď dají koupit hotové, nebo je lehce připravíte doma z oleje, česneku, sušených i čerstvých bylinek, citronové šťávy, kečupu, hořčice, octu apod. Mimo klasického slunečnicového oleje lze použít olivový, ořechový, hořčičný a další, které vytvoří zajímavé chuťové kombinace.

Co se koření týká, nejčastěji jsou použity: hrubozrnná sůl, pepř, česnek, šalvěj, kmín, rozmarýn, majoránka, směs provensálského či italského koření. Na talíři lze zeleninu dochutit ještě drcenými ořechy či semínky.

Zeleninové ražniči

Zeleninu lze grilovat samostatně nebo smíchaných několik druhů zeleniny a nakrájených na menší kousky naráz. Fantazii se meze nekladou. Výtečně chutná i alobalová směs, kdy klademe jeden druh zeleniny, poté další a další. Ve finále alobal propícháme, aby z něj vyšla pára a teprve potom jej na talíři odbalíme. Neméně oblíbené je i zeleninové ražniči, kdy jednotlivé kousky napichujeme na špejli. Následně osolíme, okořeníme, pokapeme olejem, kečupem a hořčicí. Na zeleninové ražniči lze použít: cuketa, rajče, paprika, cibule, houby.

Příspěvek Jak grilovat zeleninu, aby neztratila svou chuť pochází z MestoZen.cz

]]>
https://www.mestozen.cz/jak-grilovat-zeleninu/feed/ 0
Jak pěstovat lilie https://www.mestozen.cz/jak-pestovat-lilie/ Fri, 18 Feb 2022 06:58:29 +0000 https://www.mestozen.cz/?p=4513

Lilie jsou květinou králů a bez nadsázky také královny mezi květinami. Jsou elegantní, vznešené, s květy na hrdě vztyčeném nerozvětveném stonku. Pravá lilie královská má barvu bílou, k dostání jsou ovšem různé odrůdy v mnoha barevných provedeních, dokonce i černá lilie.  Pěstovat lilie není nic moc náročného a pokud nemáte vlastní zahradu, můžete je zkusit […]

Příspěvek Jak pěstovat lilie pochází z MestoZen.cz

]]>

Lilie jsou květinou králů a bez nadsázky také královny mezi květinami. Jsou elegantní, vznešené, s květy na hrdě vztyčeném nerozvětveném stonku. Pravá lilie královská má barvu bílou, k dostání jsou ovšem různé odrůdy v mnoha barevných provedeních, dokonce i černá lilie. 

Pěstovat lilie není nic moc náročného a pokud nemáte vlastní zahradu, můžete je zkusit vypěstovat v květináči. Lilie mají poměrně velký rozsah velikostí: dorůstají až do 2,5 m výšky, ale existují i drobnější varianty kolem 40 cm. Ty se hodí do skalek i do nádob. Nádherné květy lilií vás budou těšit od června až do listopadu, stačí, když jim věnujete trochu péče.

Pěstování lilií – jak na to

Cibulky lilií vysazujeme do dobře propustného substrátu, ideálně promíchaným s trochou písku. Jestliže máte na zahradě těžší jílovitou půdu, je vhodně promíchat vrchní část do hloubky asi 30 cm s humusem (kompostem) a tím ji dobře provzdušnit. Stanoviště hledejte liliím na slunné straně, případně mírně zastíněné. V závislosti na velikosti cibulek je vysazujte ve sponu asi 20 x 20 cm, do hloubky 10 – 15 cm. Lilie se dá pěstovat také jako solitér, zvlášť vyšší druhy.

Zásadním předpokladem pro úspěšné pěstování lilií, je poměrně vlhká půda. Na druhou stranu je nutné vyvarovat se dlouhodobého přemokření, aby cibulky neuhnívaly. Během vegetačního období je dobré přihrnout k lilii trochu rašeliny, aby si půda zachovala vlhkost. Během léta lilie potřebují dostatečnou zálivku.

Zazimování lilií

Lilie dobře snáší naši mírnou zimu, proto s cibulkami nemusíte hýbat. Orientální odrůdy lilií ale raději vyryjte a uchovejte ve sklepě či v kůlně, kde je sucho a nemrzne, nebo je alespoň přihrňte mulčem. Ideální podmínky pro přezimování jsou pod sněhovou pokrývkou, která jim zároveň dodá potřebnou vláhu. 

Cibulky lilií by se měly po 2 – 3 letech přesazovat, takže vyrytím z půdy nic nezkazíte. Pokud je pěstujete v květináči, přeneste ji po ukončení vegetační doby do chladné místnosti a omezte zálivku.

Příspěvek Jak pěstovat lilie pochází z MestoZen.cz

]]>
Květy s nejvýraznější vůní. Jaké to jsou? https://www.mestozen.cz/kvety-s-nejvyraznejsi-vuni-jake-to-jsou/ Mon, 23 Aug 2021 06:29:36 +0000 https://www.mestozen.cz/?p=4132

Až opojné vůně můžeme cítit na svých zahradách, ale i v parcích od jara do pozdního podzimu. Vůni vydávají všechny květy, některé ovšem voní velmi slabě a jiné nejsou úplně příjemné. I tak těch výrazně a krásně vonících květů zbývá ještě dost. Které vyhrávají v oblibě a pěstujeme je nejčastěji? Nejkrásnější vůně našich zahrad se […]

Příspěvek Květy s nejvýraznější vůní. Jaké to jsou? pochází z MestoZen.cz

]]>

Až opojné vůně můžeme cítit na svých zahradách, ale i v parcích od jara do pozdního podzimu. Vůni vydávají všechny květy, některé ovšem voní velmi slabě a jiné nejsou úplně příjemné. I tak těch výrazně a krásně vonících květů zbývá ještě dost. Které vyhrávají v oblibě a pěstujeme je nejčastěji?

Nejkrásnější vůně našich zahrad se dají pomyslně rozdělit na vůně květin a vůně dřevin, především keřů. Ty totiž voní nejintenzivněji a díky bohatství květů není možné je necítit. Jaké nejvýraznější vůně můžete kolem sebe cítit v naší zemi?

Nejkrásnější vůně jara

Hyacint. Mezi prvními posly jara, jejichž vůně je opravdu nádherná, jsou hyacinty. jestliže nemáte zahradu, klidně si tuto cibulovinu vysaďte do květináčů. Vybírat můžete z různých barev: bílé, žluté růžové či modré.

Šeřík. Začátkem května můžete na zahradě nebo na procházce městem cítit opojnou vůni šeříku. Pozor jen, pokud si ho nařežete domů do vázy – jeho vůně vám může přivodit bolest hlavy, pokud máte vázu příliš blízko.

Frézie. Hrají mnoha barvami a jejich vůně je nádherná. Stačí jediná rostlinka v kytici jiných květů a budete si chtít stále přivonět. Jestli máte rádi vůni frézií, zkuste si ji vysadit do truhlíků na balkon.

Jasmín. Na přelomu jara a léta je vůně jasmínu nejintenzivnější vůní široko daleko. Tato rychle rostoucí liána s nádhernými bílými květy je považována za jednu z nejkrásnějších vůní vůbec. U nás se občas za jasmín nesprávně považuje pustoryl, jehož vůně je také velmi krásná.

Léto je plné vůní

Vybírat nejvýraznější vůně léta je nesplnitelný úkol. Kvetou růže, pivoňky, hledíky a levandule. A samozřejmě spousta dalších květin a keřů. Které tedy zmínit zvlášť?

Lípa. K začátku léta patří v našich zemích k těm nejkrásnějším sladká vůně lipového květu. Lípa nejen že krásně voní, její květy jsou léčivé a vaří se z nich výborný čaj. Až vám někde lípa zavoní, natrhejte si trochu květů pro zimní období.

Lilie. Mezi květiny s nádhernou vůní, které nám dělají radost po celé léto, patří rozhodně i lilie, především lilie královská. Kdo je pěstuje na zahrádce, jistě potvrdí, že její vůně je opravdu podmanivá.

Příspěvek Květy s nejvýraznější vůní. Jaké to jsou? pochází z MestoZen.cz

]]>
8 tipů, jak správně pečovat o hortenzie https://www.mestozen.cz/8-tipu-jak-spravne-pecovat-o-hortenzie/ Tue, 20 Jul 2021 07:42:37 +0000 https://www.mestozen.cz/?p=4070

Hortenzie jsou tradiční květiny našich zahrad. Pro krásu jejich velkých kulovitých květů jsou oblíbené už po staletí a na předzahrádkách, ale i v nádobách na terasách, balkonech či okenních parapetech mohou dělat radost i vám. Chce to jen o ně správně pečovat. Z Asie se k nám hortenzie dostaly v 18. století. Jsou poměrně choulostivé, […]

Příspěvek 8 tipů, jak správně pečovat o hortenzie pochází z MestoZen.cz

]]>

Hortenzie jsou tradiční květiny našich zahrad. Pro krásu jejich velkých kulovitých květů jsou oblíbené už po staletí a na předzahrádkách, ale i v nádobách na terasách, balkonech či okenních parapetech mohou dělat radost i vám. Chce to jen o ně správně pečovat.

Z Asie se k nám hortenzie dostaly v 18. století. Jsou poměrně choulostivé, vyžadují kyselejší půdu, polostín, pravidelnou zálivku a výživu. Jen tak se budete moci těšit z jejích květů, a to od července dlouho do pozdního podzimu. Aby vaše hortenzie prospívaly, přinášíme vám k jejich pěstování několik osvědčených tipů.

Tipy, jak pečovat o hortenzie, aby vám krásně kvetly

 1. Hortenzie potřebují kyselejší prodyšnou půdu (pH 5 – 6,5), nejlépe smíchanou s rašelinou. Můžete přidat i jehličnanku z borovic. Rozhodně se jim nepovede ve vápenité zemině.
 2. Je nutné dopřát hortenziím dostatek vláhy, jinak rychle uvadají. Bez pravidelného zalévání vám suché a horké léto nepřežijí.
 3. Také výživy spotřebují poměrně dost – přihnojovat byste je měli od dubna do srpna asi tak po dvou týdnech.
 4. Hortenzie vám budou vděčné, když jim během vegetačního období dopřejete ještě několikrát porci čerstvé rašeliny.
 5. Květy u hortenzií vyrůstají na starém dřevě. Když výhony zmrznou, obvykle na jaře vyrazí nové a do podzimu pěkně zesílí. Na těch porostou květy v následujícím roce.
 6. Hortenzie stříháme na jaře. Zbavíme je suchých a přemrzlých větví, zkracujeme silnější jednoleté pruty, které vyrůstají odspodu, na dva až tři páry oček. Těch slabších výhonů se zbavujeme, stejně jako úplně starých větví. Tím získá keř na síle a květenství jsou bohatší.
 7. Na zimu je nutné přihrnout na kořeny listí nebo jehličí, případně rostlinu ochránit netkanou textilií. Kořeny hortenzie jsou velmi choulostivé a velké mrazy bez ochrany nepřežijí.
 8. Jestli můžete, vykopejte hortenzii před zimou a dejte ji v igelitovém pytli nebo velkém květináči na chráněné místo, do kůlny nebo garáže. Pokud ji pěstujete v nádobě, přeneste ji do chladnější chodby nebo do zimní zahrady.

Příspěvek 8 tipů, jak správně pečovat o hortenzie pochází z MestoZen.cz

]]>
5 tipů, jak a kde využít kopřivu https://www.mestozen.cz/5-tipu-jak-a-kde-vyuzit-koprivu/ Thu, 25 Mar 2021 06:41:31 +0000 https://www.mestozen.cz/?p=3845

Taky už jste se porozhlédli v okolí po mladých kopřivách do velikonoční nádivky? Kopřiva totiž zdaleka není jen úporný plevel v zahrádce, jde o rostlinu s mnoha zdravotními benefity pro lidský organismus. A dokonce i v té zahradě může být užitečným pomocníkem, když jí dáte příležitost. 1. Uvařte si z kopřivy Z 200 g čerstvých […]

Příspěvek 5 tipů, jak a kde využít kopřivu pochází z MestoZen.cz

]]>

Taky už jste se porozhlédli v okolí po mladých kopřivách do velikonoční nádivky? Kopřiva totiž zdaleka není jen úporný plevel v zahrádce, jde o rostlinu s mnoha zdravotními benefity pro lidský organismus. A dokonce i v té zahradě může být užitečným pomocníkem, když jí dáte příležitost.

1. Uvařte si z kopřivy

Z 200 g čerstvých vrcholků kopřivy (při sběru používáme kožené nebo gumové rukavice), asi ½ kg brambor a smetany si můžete připravit výbornou a velmi zdravou krémovou polévku. Doplníte si hladinu hořčíku, vápníku, železa, draslíku a fosforu v těle a dalších užitečných látek, jako je chlorofyl, třísloviny, histamin, serotonin, rutin a kvercetin. Kopřivu můžete použít jako špenát, tedy jako přílohu, do těstovin a všude tam, kde se špenát dá využít. Kopřiva se skvěle hodí i do nádivky. Když už teda připravujete velikonoční nádivku, nezapomeňte i na veselá velikonoční přání, která jistě potěší vaše nejbližší.

2. Kopřivový čaj podpoří detox, zažívání i zdraví močových cest

Dva tři vrcholky kopřivy zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Scedíme ve chvíli, kdy je čaj jemně zelený, nikoli později, aby nezhořkl. Užívat se má při astmatu, alergiích, ekzémech, zánětech kloubů, na zklidnění trávicích potíží a hlavně „čistí krev“. Pijte ho ale vždy maximálně tři týdny v kuse, pak ho na čas vysaďte. Čaj se dá pít i ze sušené kopřivy.

3. Výluh z kopřivy na vlasy

V drogeriích se občas ještě setkáte s kopřivovým šamponem, vlasům ale pomůžete i doma připraveným výluhem. Stačí si připravit výluh za studena a jím oplachovat vlasy po umytí. Pomáhá i odvar z kořene. Kvalitu vlasů a pokožky hlavy posiluje obsah kyseliny křemičité a řady minerálů v kopřivě.

4. Kopřiva jako hnojivo

Na výrobu domácího bio-hnojiva s přirozeným obsahem dusíku potřebujete jen kopřivu a vodou. kopřivu nechte ve vodě tak dlouho, až začne kvasit. Kopřiva také urychluje tvorbu kompostu, je aktivátorem rozkladných procesů.

5. Kopřivou proti štěnicím

Mladé výhonky kopřiv mšice velice přitahují, o mnoho víc než jiné rostliny. Když kopřivě dopřejete kousek místa v zahradě, shromáždíte mšice na jedno místo a pak můžete napadené výhony ulomit a mšice zlikvidovat ve velkém třeba utopením. Na kopřivy se také stáhnou slunéčka sedmitečná, která se mšicemi živí.

Příspěvek 5 tipů, jak a kde využít kopřivu pochází z MestoZen.cz

]]>
Pěstujeme bonsaje – na co všechno nesmíme zapomenout https://www.mestozen.cz/pestujeme-bonsaje-na-co-vsechno-nesmime-zapomenout/ Sat, 12 Sep 2020 06:20:38 +0000 https://www.mestozen.cz/?p=3518

Pěstování bonsají k nám proniklo z Japonska, přestože první zmínky o tvarování bonsají pochází ze starověké Číny.  I když pěstování “stromů v misce” (bon znamená japonsky miska a sai je strom) tak úplně nekoresponduje s naším tradičním pěstitelstvím, získalo si i u nás dost velkou oblibu.  Vypěstovat originální bonsaj je veliká výzva. Vyžaduje moře času […]

Příspěvek Pěstujeme bonsaje – na co všechno nesmíme zapomenout pochází z MestoZen.cz

]]>

Pěstování bonsají k nám proniklo z Japonska, přestože první zmínky o tvarování bonsají pochází ze starověké Číny.  I když pěstování “stromů v misce” (bon znamená japonsky miska a sai je strom) tak úplně nekoresponduje s naším tradičním pěstitelstvím, získalo si i u nás dost velkou oblibu. 

Vypěstovat originální bonsaj je veliká výzva. Vyžaduje moře času a trpělivosti, ale také alespoň základní znalost toho, co jednotlivé rostliny potřebují. Je třeba neustále vycházet z toho, že každý takový miniaturní stromek má zároveň jen omezené množství substrátu, tedy živin, které může pro svůj růst čerpat.

Tipy a pravidla, které vám pěstování bonsají usnadní

 1. Jestliže s pěstováním bonsají začínáte, nemějte přehnané nároky ani na sebe, ani na stromek. Stromek vždy poroste pomaleji, než byste si přáli. A pokud se o urychlení procesu přece jen pokusíte, bude to za cenu řidšího pletiva, snížené pevnosti kmene a větviček či odolnosti proti škůdcům.
 2. Pro začátek si vybírejte stromky, které se dobře tvarují a jejichž nedostatky se dají snadněji skrýt. Velmi vhodný pro začátečníky je například jalovec, borovice, smrk, modřín, tis, bříza, dub, hloh, habr i lípa.
 3. Bonsaj se musí tvarovat už od útlého mládí, jakékoliv zaváhání se nevyplácí a už ho možná nedohoníte.
 4. Při tvarování oceníte pevný drát, kterým udržíte výhonky v požadovaném tvaru. Ten ale musíte včas sundat, jinak na stromku zůstane trvalá jizva.
 5. K pěstování bonsají potřebujete nejen trpělivost, ale také představivost. Jestliže neumíte budoucí tvar bonsaje “vidět” dopředu, pomozte si fotografiemi zkušenějších pěstitelů.
 6. Měnit zásadně styl v průběhu pěstování totiž může stromek poškodit, neboť jedno ohnutí větve nebo slabšího kmínku zaviní porušení pletiv a po novém ohnutí může celá větev nebo stromek zahynout.

Příspěvek Pěstujeme bonsaje – na co všechno nesmíme zapomenout pochází z MestoZen.cz

]]>
Jak vypěstovat afrikány https://www.mestozen.cz/jak-vypestovat-afrikany/ Wed, 19 Feb 2020 06:19:08 +0000 http://www.mestozen.cz/?p=3106

Aksamitník (Tagetes), lidově nazývaný afrikán i afrikána, pochází nikoli z Afriky, ale z amerických kontinentů. Tato nenáročná barevně žíhaná rostlinka u nás už docela zdomácněla, najdete ji na zahrádkách, v ozdobných záhonech v parcích i v truhlících za okny. Jestli jste je ještě nezkoušeli pěstovat, poradíme vám, proč se do toho pustit. Jejich vůně totiž […]

Příspěvek Jak vypěstovat afrikány pochází z MestoZen.cz

]]>

Aksamitník (Tagetes), lidově nazývaný afrikán i afrikána, pochází nikoli z Afriky, ale z amerických kontinentů. Tato nenáročná barevně žíhaná rostlinka u nás už docela zdomácněla, najdete ji na zahrádkách, v ozdobných záhonech v parcích i v truhlících za okny.

Jestli jste je ještě nezkoušeli pěstovat, poradíme vám, proč se do toho pustit. Jejich vůně totiž odpuzuje některé druhy hmyzu, hlavně zahradních škůdců (například hlístice). proto je často najdete vyseté jako obruby záhonů. V truhlíku za oknem brání vlétnutí much a komárů do bytu. Na druhou stran přilákají motýly a včelky, takže jsou užitečné hned dvakrát. Některé druhy můžete dokonce i konzumovat.

Co afrikány potřebují

Afrikán neboli aksamitník skutečně nevyžaduje žádnou speciální péči, přizpůsobí se v podstatě jakýmkoliv podmínkám. Půda mu vyhovuje spíš písčito-hlinitá nebo písčitá, stanoviště snese na slunci i v polostínu.

Pěstovat se afrikány mohou i ze semen i ze sazenic. Po pravdě ale není nutné je předpěstovávat, afrikány rostou rychle. Vysévat i vysazovat do půdy je doporučujeme až po zmrzlých, tedy v polovině května. Už od června se můžete těšit na květy, kterými vás budou těšit až do října. Mladé rostlinky zalévejte častěji, vzrostlé aksamitníky snesou i delší sucho.

Letnička nebo trvalka?

Dnes už jsou vyšlechtěné oba druhy, takže záleží jen na vás, jaký kultivar zvolíte. Pro pěstování v nádobách je ale asi lepší zvolit odrůdy jednoleté a netrápit se zazimováním. Na jaře si zasijete afrikány nové. Letničky mají velké bohaté květy, buď jednobarevné nebo žíhané, převážně v teplých barvách žluté, ranžové a okrové.

Mexický afrikán (Tagetes lucida) je mrazuvzdorný a dá se pěstovat v zahradě jako trvalka. Jeho květy jsou drobné, ne tak bohaté, jako je tomu u letniček, ale voní krásně po anýzu a je jedlý a dokonce i léčivý. Dorůstá do keříku vysokého až 40 cm, vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování.

 

Příspěvek Jak vypěstovat afrikány pochází z MestoZen.cz

]]>
Tipy, jak na zelenou vodu v bazénu https://www.mestozen.cz/tipy-jak-na-zelenou-vodu-v-bazenu/ Mon, 10 Feb 2020 06:42:26 +0000 http://www.mestozen.cz/?p=3093

Češi si v bazénech libují. Téměř každá rodina dnes má na zahradě svůj bazén, v němž tráví horké letní dny. O vodu v něm se ale musí pravidelně pečovat, aby koupání bylo vůbec možné. Především se musí z vody odstranit všechno, co do ní napadá. užitečným pomocníkem pro tento případ je bazénový vysavač, který vás […]

Příspěvek Tipy, jak na zelenou vodu v bazénu pochází z MestoZen.cz

]]>

Češi si v bazénech libují. Téměř každá rodina dnes má na zahradě svůj bazén, v němž tráví horké letní dny. O vodu v něm se ale musí pravidelně pečovat, aby koupání bylo vůbec možné.

Především se musí z vody odstranit všechno, co do ní napadá. užitečným pomocníkem pro tento případ je bazénový vysavač, který vás zbaví nečistot na dně, ale i na stěnách bazénu. I tak se ale může stát, že se voda po několika dnech zakalí nebo dokonce zezelená.

Jak na zelenou vodu

Voda obvykle zezelená, když necháte bazén odkrytý a voda v něm je vystavená horku nebo dešti. Začnou se v ní množit řasy. Po pár dnech je nemožné se v ní koupat, aniž by hrozilo zdravotní riziko. Co s tím?

Základem správné péče o vodu v bazénu je kvalitní filtrace a bazénová chemie.

Filtrační jednotka, aby se dobře dokázala postarat o vodu v bazénu, musí mít odpovídající výkon. Vybírejte takovou, která zvládne přečerpat všechnu vodu v bazénu 2x za den.

Písková filtrace je v mnoha ohledech výhodnější a účinnější než kartušová. Zatímco kartušový filtr musíte i několikrát za sezónu vyměnit, pískový stačí 1x týdně propláchnout. Na pískovou filtraci navíc můžete napojit další pomocníky, například vysavač.

Bazénová chemie, kterou používáte, musí odpovídat hygienickým a zdravotním standardům a být řádně testovaná. V obchodech se setkáte s prostředky různých výrobců, jejich jednotlivé přípravky svými účinky na sebe navazují a dokáží zajistit komplexní péči o vodu.

Chlor šok je nejúčinnější způsob, jak se zbavit zelené vody. Ve chvíli, kdy zjistíte, že vám voda v bazénu zezelenala, je nutná rychlá aplikace (můžete bazén klidně i předávkovat, chlor během několika dní zcela vyprchá) granulovaného chloru.

PH balance – během úpravy vody je nutné srovnat i pH vody, optimální hodnota pH je cca 7,2-7,4. I pro tento případ existuje vhodný přípravek a jeho aplikace je nutná vždy, když se voda zakalí nebo zezelená.

Kombinací šokového chloru, pH balance a přefiltrování vody (měla by projít přes filtr dvakrát, přičemž v půlce filtrace pískový filtr propláchněte) se zbavíte řas ve vodě a ta bude zase průzračně čistá

Příspěvek Tipy, jak na zelenou vodu v bazénu pochází z MestoZen.cz

]]>
Jak správně pečovat o vánoční hvězdu https://www.mestozen.cz/jak-spravne-pecovat-o-vanocni-hvezdu/ Tue, 17 Dec 2019 06:16:05 +0000 http://www.mestozen.cz/?p=2995

Poinsettie neboli vánoční hvězda tvoří krásnou přírodní dekoraci interiéru v období adventu a vánočních svátků. Oblíbená je díky svým barevným listenům na vrcholku rostliny, které se mylně považují za květy. Jestli chcete, aby se vaše vánoční hvězda červenala i příští rok, je dobré poskytnout jí správnou péči. Jak se postarat o poinsettii po Vánocích Jestliže […]

Příspěvek Jak správně pečovat o vánoční hvězdu pochází z MestoZen.cz

]]>

Poinsettie neboli vánoční hvězda tvoří krásnou přírodní dekoraci interiéru v období adventu a vánočních svátků. Oblíbená je díky svým barevným listenům na vrcholku rostliny, které se mylně považují za květy. Jestli chcete, aby se vaše vánoční hvězda červenala i příští rok, je dobré poskytnout jí správnou péči.

Jak se postarat o poinsettii po Vánocích

Jestliže jste si přinesli domů vánoční hvězdu s dosud nerozkvetlými poupaty, pravděpodobně vám bude svými barevnými listy zdobit pokoj asi tak do února. Potom ji hluboce zastřihněte asi na 10 cm. Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na místo s dostatkem světla a teplotou kolem 16° C. Zálivku mírně omezte, stačí tak dvakrát týdně. Přesto by zemina neměla nikdy úplně vyschnout.

Jestli máte možnost, můžete ji asi tak v polovině května (po zmrzlých) vynést ven a pěstovat ji až do podzimu na zahradě nebo na balkonu. Vánoční hvězda poměrně dobře snáší plné slunce. Pravidelně kontrolujte kořenový bal, aby nebyl přemokřený ani přesušený, jinak rostlina shazuje listy. Přihnojovat ji můžete ob týden hnojivem pro kvetoucí pokojovky, případně ji můžete ošetřit postřikem proti mšicím a roztočům.  S příchodem chladných dnů přeneste poinsettii zpět do domu.

Jak vánoční hvězdu znovu rozkvést

Aby se vánoční hvězdě opět zabarvily vrchní listeny, je nutné zkrátit jí den. Asi čtyři týdny před vánočními svátky ji pozdě odpoledne přikryjte (papír, karton a podobně) a nechte ji ve tmě cca 16 hodin (nejvhodnější doba je od pěti odpoledne do osmi ráno). Poinsettie potřebuje krátký den, aby se znovu zabarvila. Vadí jí i světlo pouliční lampy, tak na to myslete, když jí hledáte vhodné místo v pokoji.

Už po třech týdnech nasadí rostlina poupata uprostřed vybarvených listenů. Takto pěstovaná vánoční hvězda je víc rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem.

 

Příspěvek Jak správně pečovat o vánoční hvězdu pochází z MestoZen.cz

]]>
Čím osázet skalku https://www.mestozen.cz/cim-osazet-skalku/ Sat, 14 Sep 2019 06:23:18 +0000 http://www.mestozen.cz/?p=2812

Skalky neboli alpinia jsou v našich zahradách stále populární. Zakryjí nevzhldné zákoutí, umí zpevnit svah a jsou velmi dekorativní. Tedy v případě, že je osázíte pěknými kvetoucími rostlinkami. Jestli přemýšlíte nad tím, že i vy si skalku založíte, jistě se vám hodí pár tipů na vhodné skalničky. Úspěch tkví ve volbě rostlin, které potřebují přibližně […]

Příspěvek Čím osázet skalku pochází z MestoZen.cz

]]>

Skalky neboli alpinia jsou v našich zahradách stále populární. Zakryjí nevzhldné zákoutí, umí zpevnit svah a jsou velmi dekorativní. Tedy v případě, že je osázíte pěknými kvetoucími rostlinkami.

Jestli přemýšlíte nad tím, že i vy si skalku založíte, jistě se vám hodí pár tipů na vhodné skalničky. Úspěch tkví ve volbě rostlin, které potřebují přibližně stejné podmínky, aby se jim dařilo. Nekombinujte skalničky, které potřebují odlišné množství světla, vláhy či složen půdy.

Skalničky, s nimiž neuděláte chybu

V široké nabídce alpinek je několik takových, které můžete vysadit téměř všude a zkombinovat je po libosti.

 • Netřesk (sepervivum) – Patří mezi nejrozšířenější skalničky, není nijak náročná a poznáte ji podle tlustých listů, které tvoří husté růžice.
 • Cymbálek (Rosularia pallia) – Vypadá podobně jako netřesk, jen jeho zelené listy přechází do růžové.
 •  Lomikámen (Saxifraga) – Jarní skalnička kvete obvykle již v dubnu a tvoří koberce až bochánky. Barvy okvětních lístků bývají bílé, růžové i červené.
 • Mateřídouška (Thymus) – Tmavě růžové voňavé kvítky vás potěší v období od května do srpna a roste tam, kde jiné rostliny kvůli ostrému slunci nerostou.
 • Turan (Erigeron) – Drobná rostlina s fialovými okvětními lístky se žlutým středem kvete v červnu. Je třeba ji chránit již před prvním sněhem.
 • Prvosenka (Primula) – Potěší vás v brzkých jarních měsících svými různobarevnými květy. Dává přednost polostínu a vlhčí půdě

Do skalek se nejvíc hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého trsnatého nebo polštářovitého vzrůstu. Pro začátek se vyhněte exotickým rostlinám a nespoléhejte se na to, že když skalničky pocházejí z hor, že vydrží všechno. Přeci jen takové skalničky vyžadují hodně znalostí a péče, proto je pro začínající skalničkáře nejlepší pořídit si otužilé rostliny. Měli byste mít také představu, do jaké velikosti budou skalničky v budoucnu dorůstat. Je dobré se vyhnout rostlinám, které se šíří téměř nekontrolovatelně, samovolně se vysemeňují nebo odnožují, a postupně tak vytlačují okolní rostliny.

Příspěvek Čím osázet skalku pochází z MestoZen.cz

]]>