Zápal plic – příznaky a léčba

Zápal plic – neboli pneumonie – představuje poměrně častou a mnohdy i velmi nebezpečnou infekci dolních cest dýchacích, kdy dojde k postižení samotných plic i průdušek. Toto onemocnění rozhodně není radno podcenit, neboť plicní tkáň je velice důležitá pro výměnu krevních plynů s okolím. Dojde-li k poškození zánětem, může to mít fatální a dokonce až smrtelné následky – především pro malé děti, či starší a jinak nemocné lidi. Jaké jsou příčiny vzniku zápalu plic, jaké příznaky doprovází toto onemocnění a jak se postupuje při jeho léčbě se dozvíte v dnešním článku.

Příčiny vedoucí k zápalu plic

Zápal plic může vyvolat následek uzávěru některé průdušky vdechnutím cizího tělesa, nádorem nebo hlenem. Zpravidla postihuje lidi s oslabenou imunitou, nevyhnou se mu kuřáci, pacienti trpící tuberkulózou a rovněž je častou komplikací postihující dlouhodobě nemocných lidí. Zápal plic se rozděluje na dva druhy:

  • lalokový zápal plic: postihuje jeden lalok plic a zbytek plic je nepoškozený, na jeho vzniku se podílí bakterie známá jako pneumokok, jedná se o velmi vzácný druh.
  • lalůčkový zápal plic: objevuje se po chřipce, postupuje z průdušek do drobných průdušinek a dále do plicních sklípků, na jeho vzniku se podílí stafylokoky, pneumokoky a viry.

Příznaky onemocnění

  • kašel – nejdříve suchý, poté nastupuje vykašlávání hnisavého hlenu
  • horečka – může být doprovázena třesavkou
  • bolesti svalů a hlavy
  • bolesti na hrudi nebo mezi lopatkami
  • potíže s dechem

Léčba

Mezi lidmi koluje pověra, že se zápalem plic je nutné pacienta hospitalizoval v nemocnici. Není to ale úplně pravda a v 80% případů to ani není nutné – k hospitalizaci dochází u lidí s věkem vyšší nežli 60 let. Zápal plic se léči pomocí antibiotik, velice důležitý je dostatečný příjem tekutin, podávají se preparáty na usnadnění vykašlávání hlenu a často je doporučeno užívat i léky podporující celkovou imunitu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.