Žaludeční vředy – jak se jim vyhnout

Hlavní příčinou vzniku žaludečních vředů je bakterie Helicobacter pylori vyvolávající zánět sliznice žaludku. Pokud se nějakým způsobem poškodí sliznice žaludku, kyselina chlorovodíková, obsažená v žaludečních šťávách, začne poškozovat tkáň do hloubky a tato bakterie má šanci se uchytit a potrápit nás.

Za vznikem žaludečních vředů stojí také životní styl, konzumace nevhodných potravin a nápojů a především přejídání. Stres za příčinou vzniku žaludečních vředů nestojí, tedy ne primárně. Může být ale spouštěčem přejídání, jak tomu například bývá u bulimiček.

Žaludeční vřed je zánět

Když se naruší integrita žaludeční stěny a začne působit bakterie Helicobacter pylori a vyvolá zánětlivé onemocnění. Takové onemocnění může postihnout muže i ženy v každém věku, někdy se diagnostikuje dokonce i u dětí.

K narušení sliznice dochází z různých důvodů. Může to být nadměrný příjem nevhodných potravin, konzumace velmi horkých jídel či nápojů, množství méně kvalitní kávy, alkohol, kouření, některé léky (zejména nesteroidní antirevmatika proti bolesti nebo kortikoidy, ale nadměrné užívání Ibalginu, Ibuprofenu nebo Acylpirinu může sliznici žaludku narušit).

Pokud patříte do skupiny s nevhodným životním stylem a začne vás bolet v nadbřišku při jídle, může vás pálit žáha nebo se vám chce zvracet, hodí se navštívit lékaře. Vřed ve dvanáctníku se projevuje naopak bolestí břicha spíše nalačno a bolest utišíte jídlem. I to je důvod, proč hodně lidí s vředy trpí nadváhou.

Jak se vyhnout žaludečním vředům

Jestliže si budete hlídat svůj jídelníček a životní styl, jíst pravidelně a zdravě, nebudete to přehánět s alkoholem a kouřením, riziko vředů minimalizujete. V boji proti bakterii Helicobacter pylori pomůže brokolice, mléčné výrobky, brambory, jáhly či mandle. Naopak nevhodná jsou příliš kořeněná jídla, sycené nápoje a příjem kofeinu. smažená jídla a hlavně rafinovaný cukr.

Z bylinek našich babiček pak zkuste při bolestech břicha i jako prevenci například heřmánek, kostival, puškvorec, světlík lékařský či zeměžluč. Rakytník hojí sliznice a pomáhá léčit žaludeční vředy. Velmi dobré účinky na žaludek má také slez maurský.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.