Trimestr, vaničkování a další pojmy, které byste měli před těhotenstvím znát

Těhotenství je nejen nejkrásnějším obdobím v životě ženy, ale zároveň i obdobím plným nejrůznějších otázek. Jestliže těhotenství plánujete nebo jste před pár dny objevili vytoužené dvě čárky na těhotenském testu, určitě i vás budou zajímat pojmy, o kterých jste možná až do dnešního dne neměla sebemenší tušení, ale které se teď stanou nedílnou součástí vašeho života.

Pojmy, které byste měli znát

K těhotenství a mateřství se pojí celá řada pojmů, o jejichž významu by každá maminka měla mít přehled. Jestliže v tomto směru vaše vědomosti ještě trochu pokulhávají, ničeho se nebojte. V dnešním článku vás s některými pojmy seznámíme, tak hurá na to!

Vaničkování

Že jste o tomto pojmu ještě nikdy neslyšeli? Tak to pojďme napravit. Vaničkování rovněž známé pod termínem plavání, představuje prvotní adaptaci dítěte s vodním prostředím. Je to příprava pro plavání s miminky v klasickém bazénu, které je mezi maminkami stále oblíbenější. Vaničkování je vhodné pro děti od 6 týdne do pátého měsíce – v pátém měsíci pak již může maminka s dítětem do veřejného bazénu s nechlorovanou vodou.

Trimestr

Možná víte, že se těhotenství dělí na tři trimestry, ale už nemáte představu, co ten  trimestr vlastně znamená. Trimestr je souhrnné označení tří měsíců. První trimestr začíná oplozením a končí ve 13 týdnu, druhý trimestr začíná 14. týdnem těhotenství a končí 27, do posledního trimestru vstupujete začátkem 28 týdnu a trvá až do porodu.

Šátkování

Mezi pojmy, které by určitě měla znát každá budoucí maminka, jednoznačně patří i šátkování, které v posledních letech hýbe světem. Konkrétně se jedná o nošení dětí ve speciálních šátcích. Těch je celá řada, liší se délkou, složením gramáží a samozřejmě i tím, pro jak staré či velké dítko jsou určené. Šátkování můžete začít jeden den po porodu.

Kbelíčkování

Kbelíčkování patří mezi novodobé pojmy týkající se mateřství. Pokud jej neznáte, pak s největší pravděpodobností nevíte, že se miminka nemusí koupat pouze ve vaničkách, jako tomu bývalo zvykem ještě před lety. Teď je hitem koupat miminka ve speciálních kbelíčcích,  což podle maminek i odborníků přináší celou řadu výhod.