Tipy na protizánětlivou dietu

Věděli jste, že četnost zánětlivých onemocnění můžete regulovat potravinami které jíte. Dokonce existuje i přímá úměra mezi záněty a tělesným tukem, převážně v oblasti břicha. Tam se totiž tvoří protein interleukin-6 vylučovaný bílými krvinkami, který je zodpovědný za zánětlivá ložiska.

Už jen dodržování zásad racionální stravy významně snižuje výskyt zánětu v těle, jsou ovšem potraviny, díky nimž se riziko snižuje nebo naopak zvyšuje.

Potraviny, kterým se raději vyhněte

Především je vhodné z jídelníčku vyřadit zdroje nasycených tuků, mezi nimiž je například červené maso. Pokud chcete omezit zánětlivé procesy v těle, zaměřte se na maso bílé. Významné je také zjištění, že omega-3 mastné nenasycené kyseliny tělo využívá tvorbě hormonů protizánětlivých, hormony odvozené od omega-6 k zánětům naopak přispívají. V praxi to znamená, že ani rafinované rostlinné tuky (sójový, kukuřičný) nejsou úplně vhodné při protizánětlivé dietě. Nevhodné je také pití alkoholu či slazených nápojů, celkově rafinovaný cukr je při zánětech na indexu, nevhodné je také kravské mléko.

Čím můžete záněty zmírnit

Mezi významné bojovníky se zánětem patří mořské plody a ryby, právě pro svůj vysoký obsah omega-3. Dále do jídelníčku zařaďte přirozené antioxidanty, to je ovoce, zelenina (borůvky, třešně, hrozny, kapusta, brokolice, zelí..) a také ořechy. Protizánětlivě působí také některé bylinky a koření, například kurkuma, chilli, skořice a pískavice.

Z nápojů zmiňme zelený čaj, který má velmi dobré účinky na organizmus, především díky vysoké schopnosti vázat volné radikály. Doporučuje se také pití sklenky červeného vína. Alkohol je sice obecně při protizánětlivé dietě nevhodný, kvalitní červené víno ale v malém množství prokazatelně snižuje hladinu C-reaktivních proteinů (CRP) v krvi a tím i zánět v těle. Díky obsahu flavonoidů, antokyanů, vitamínu E a minerálních látek, je velmi prospěšné pro zdraví a posílení imunity.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.