Štítná žláza – příznaky špatné funkce

Předně je důležité si alespoň částečně vysvětlit, jak štítná žláza funguje. Jde o nejdůležitější žlázu s vnitřní sekrecí v našem těle. Složená je ze dvou laloků, jež nalezneme po obou stranách chrupavky hrtanu.

Štítná žláza produkuje tyto hormony: tyroxin a trijodtyroxin – obsahují vzácný jod, kalcitonin a jeho prvotním úkolem je snižování hladiny fosforečnatých a vápenatých iontů v krvi. U dospělého jedince regulují hormony štítné žlázy metabolismus a podílí se rovněž na zvýšování účinnosti dalších hormonů v organismu. Během dospívání ovlivňují i duševní vývoj.

Štítná žláza a příznaky

Podrážděnost, poruchy spánku a vnitřní napětí bez zjevného důvodu mohou být jedny z mála příznaků signalizující nadměrnou činnost štítné žlázy. Z velké části je možné označit problémy spojené s štítnou žlázou za dědičné. Jsou-li vyloučeny dědické faktory, může se jednat o nedostatek jodu, který je důležitým prvkem k tomu, aby produkovala výše uváděné hormony.

Právě ony určují, jak hbitě dokáže tělo přeměnit potravu na energii. Pokud není schopna posbírat z krve dostatek jodu, zkouší srovnat jeho nedostatek vlastním růstem a rozmnožuje svoje buňky. Projevuje se to malými zduřeninami, v nichž se vytváří nadměrné množství hormonů. Díky tomuto procesu pak probíhá přeměna potravy na energii „poháněné na plné otáčky“, což má za následek popisovaný vnitřní neklid a napětí. K dalším projevům zdravotní odchylky patří i rychlejší bušení srdce, časté průjmy a úbytek hmotnosti.

Kdy vyhledat lékaře

Máte-li jakékoliv podezření na onemocnění štítné žlázy, vyhledejte svého ošetřujícího lékaře. Ten buď vaše domněnky vyvrátí, nebo potvrdí. Stejně jako u mnoha jiných onemocnění je včasné podchycení při léčbě rychlejší a úspěšnější. K léčení existuje celá řada metod od homeopatik až po léčbu medikamenty, kdy podávaný lék usměrňuje produkci hormonů. Rozhodně nevyčkávejte, objeví-li se některé z příznaků.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.