Stavíte v místě, kde není kanalizace? Víme, jaké jsou řešení

Také jste si splnila sen a rozhodla jste se postavit si dům? Pokud ano, je třeba vědět, že musíte také vyřešit problém s odpadní vodou. Stále totiž existuje celá řada lokalit, kde není k dispozici kanalizace. Jaké jsou možnosti?

Septik

Jedná se o řešení, které bylo hojně využívané v minulosti. Jde o variantu, kam míří odpadní voda, která následně může procházet několika komorami, ve kterých se čistí. Obvykle platí, že opravdu kvalitní septiky poznáte podle toho, že mají několik komor. To vede k důkladnějšímu čištění. Přesto se v nich usazují různé kaly, která je vhodné čas od času vyčerpat. Jinak se o septik není třeba jakkoliv starat. Vše funguje samo a automaticky.

Jímka

Řešení číslo dvě, které lze označit za stále populárnější. V tomto případě mluvíme o variantě, kdy odpadní voda míří do hermeticky uzavřené nádoby. Jakmile se naplní, je třeba objednat její odčerpání a vyvezení. Kladem tohoto řešení je určitě snadná realizace, a to doslova kdekoliv. Problém není prodej a dovoz jímek do Prahy, nebo jiného velkého města, kde na okrajích vznikají četná satelitní městečka. Výhodou je jak výběr s ohledem na různé objemy, tak i výběr s ohledem na různé materiály, které mohou být takové:

• Beton
  • Plast
  • Sklolaminát

Domácí čistička odpadních vod

Aktuálně se jedná o řešení, které lze označit jako variantu rozhodně nejmodernější. Je založeno na schopnosti vodu dokonale vyčistit. Ta může být následně vypouštěna do přírody, či dále používána jako voda užitková. Toto řešení má však i svou negativní stánu. A tou je rozhodně cena. Současné moderní ČOV patří mezi to nejdražší řešení. Hodí se proto hlavně tam, kde máte jistotu, že se kanalizace nikdy budovat nebude. Pokud by se někdy objevit mohla, je lepší zvolit jedno z výše zmíněných levnějších řešení, a to v podobě septiku, nebo v podobě klasické jímky.