Řím – tipy na památky a atrakce

Jedno z nejkrásnějších měst na světě je bezpochyby Řím, místo, kde se potkávají snad všechny etapy života lidské civilizace. navštívit Řím si každoročně přejí miliony turistů, aby viděli památky na doby dávno minulé.

Kouzlo římských ulic a uliček, náměstí, parků a různorodých městských čtvrtí vás přesvědčí, že mluvíme opravdu o Věčném městě, kouzelném a výjimečném.

Koloseum a další antické památky

Původně Flaviovský amfiteátr je oválný amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven, jedno z velkých děl římské architektury. Dnes je Koloseum nejnavštěvovanějším místem v Římě. V horním patře vnější zdi budovy je dnes muzeum věnované Erotovi.

Další významnou antickou památkou je Pantheon, jeden z nejzachovalejším antickým chrámů a staveb vůbec. A zapomenout nesmíme ani na Forum Romanum, místo, které bylo v dobách antického Říma centrem veřejného dění ve městě i v říši. Náměstí se nachází mezi pahorky Kapitol a Palatin a prochází jím hlavní římská cesta Via Sacra, která spojuje Kapitol s Koloseem.

Vatikán

Vatikán je sice suverénní stát, leží ale na území města Řím, proto je nutné se o něm zmínit také. Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Nacházejí se tu významné kulturní památky, jako je Sixtinská kaple, Vatikánská muzea nebo Vatikánská apoštolská knihovna. K  Vatikánu ještě patří baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami, bazilika svatého Vavřince za hradbami a bazilika Panny Marie Sněžné. Především pro věřící křesťany je naprosto zásadní Vatikán navštívit a nasát atmosféru papežského města.

Španělské schody – místo setkávání

Španělské schody jsou barokním schodištěm ke kostelu Santa Trinità dei Monti. Byly postaveny v roce 1723 na popud papeže Inocenta XIII. a jsou jistě nejznámějším schodištěm na světě a oblíbeným místem setkávání turistů. Celkem 138 schodů sestupuje k fontáně della Barcaccia. A když už jsme u fontán, nejznámější je jistě fontána di Trevi, kterou proslavil film Dolce vita – Sladký život.