Ricinový olej – účinky a využití

Ricinový olej se získává ze semen rostliny skočec obecný (Ricinus communis) neboli z ricinovníku a je využíván už od dob starověkého Egypta. Obsahuje velké množství vitamínu E, minerálních látek, bílkovin a dalších živin, které jsou velmi prospěšné pro pokožku i vlasy, například kyseliny ricinolejové, kyseliny hydroxylové a nenasycených omega-9 mastných kyselin. Pro své silné silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti je ricinový olej používán v dermatologii i v domácí kosmetice. A nejen tam.

Jizvy, vrásky nebo strie

Ricinový olej podporuje schopnost kůže regenerovat, proto se používá pro lepší hojení jizev či strií. Zároveň pomáhá udržet pružnost a pevnost pokožky, proto se vyplatí mazat si s ním rostoucí bříško v těhotenství a striím předejít. 

Díky pronikání ricinového oleje do hlubokých vrstev kůže dokáže stimulovat produkci kolagenu a elastinu, tedy složek nezbytných pro pevnou a pružnou pleť bez vrásek. Vyživuje suchou pokožku a pomáhá při kožních onemocněních, jako je například dermatitida.

Vlasy, řasy, obočí

Ricinový olej dokáže zhustit řasy a obočí, vyrovnává pH pokožky hlavy, takže vás zbaví lupů. Tento stimulující olej obsahuje bílkoviny, vitamíny, a mastné kyseliny, které vyživují vlasové folikuly a podporují jejich růst. Jestli toužíte po hustých řasách nebo obočí podle poslední módy, vtírejte si denně vatovou tyčinkou olej do obočí a potírejte řasy.

Ricinový olej pro zdraví

Už ve starověku býval ricinový olej používán jako účinné projímadlo. Jako mírné laxativum se užívá i dnes, takže pomáhá při zácpě. Dávkování pro jistotu konzultujte s lékařem, běžná dávka začíná na 15 ml oleje, denní dávka by pak neměla překročit 60 ml.

Lokální obklady z ricinového oleje zlepšují funkci jater a lymfatického systému, pomáhají vylučování toxinů z organismu. A možná vás bude zajímat, že se používá také k vyvolání porodních bolestí.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.