Nejlepší doba na probírku šatníku? Jaro

Šatní skříň praská ve švech, její dveře vám kvůli množství oděvů nejdou dovřít, ale vy stále trpíte pocitem, že nemáte co na sebe? Tak to je nejvyšší čas udělat pořádnou probírku vašeho šatníku, k čemuž je jaro jako stvořené – zbavíte se nepotřebných kusů po zimě a uvolníte tak místo na nové a slušivé letní outfity. A protože loučit se s oblečením bývá vždy těžké, přinášíme pár tipů, jak to zvládnout.

Správné načasování

Na důkladný letecký den ve vaší skříni budete potřebovat hodně odhodlání a především energie. Proto si dopředu vyčleňte celé sobotní odpoledne, ať víte, že máte k dispozici dostatek času. Upřímně říkáme – zapomeňte na nereálné vyhlídky, že to zmáknete za dvě hodiny. Případně vyčkejte na den, kdy se probudíte s údernou náladou, při které máte chuť obrátit celý svůj život naruby. Pak už jen vzhůru do toho, ať se brzy uvolní místo na nové letní šaty.

1 velká hromada a 5 otázek

V prvé řadě všechno vyndejte ven ze skříně a dejte na jednu velkou kupu, například na postel. Alespoň získáte motivaci třízení dokončit, ať si máte večer kam lehnout. Při této příležitosti doporučujeme skříň umýt, navonět a zkontrolovat její technický stav, případně prohlídnout, zda se někde neusídlili moli.

Velkou hromadu nejprve rozdělte podle tematického zaměření oděvů – na sportovní, společenské, do práce, na chatu atp. V další fázi berte kousek po kousku a u každého si položte 5 základních otázek:

  1. Mám tento kus oblečení ráda?
  2. Sedí mi?
  3. Sluší mi?
  4. Měla jsem ho v uplynulém roce alespoň jednou na sobě?
  5. Lze jej nosit s ostatním oblečením v mém repertoáru?

Samozřejmě, za ideální stav považujeme 5x ano, ale to se povede u máločeho. Nicméně, uvažování tímhle směrem vám pomůže rozhodnout co ponechat a co odložit do pytle na odpadky. Mezi další kritéria výběru náleží například barvy. Jakmile se objeví něco vybledlého, pryč s tím. Slibujete si u něčeho už dva roky, že to zašijete či jinak spravíte? Rovnou se toho vzdejte, už se k tomu stejně nikdy nevrátíte. Nezapomeňte, že i v oblékaní platí, že méně je někdy více. Pokud stále tápete, poproste svoji kamarádku, ať vám s probírkou pomůže, společně lépe posoudíte, co si nechat a s čím se rozloučit.

Zapomeňte na lítačku

Mezi časté nešvary patří odkládat oblečení na dno skříně s tím, že jej použijete na tzv. lítačku, tedy na procházky do lesa, vynášení odpadků, práci na zahradě atp. Ale ruku na srdce, opravdu je nutné schovávat pro tyto příležitosti 10 triček a patero kalhot, do kterých se sotva vsoukáte? Nikoliv. Mírným přechodem mezi vyhozením a překážením ve skříni je prozatímní uchování oblečení v krabici ve sklepě nebo na půdě. Pokud se do ní v nejbližších 3 měsících vydáte pro něco k nošení, pak jste měli pravdu. Nicméně, dost možná po půl roce zaprášenou krabici rovnou celou vyhodíte.

Co s nimi?

Oblečení, které ustálo tuto radikální smršť, vraťte zpátky v nějaké organizované formě, například podle barev nebo účelu použití (sportovní, pracovní). Doporučujeme co nejvíce kousků pověsit, protože po jejich dalším vytažení ven budou méně zmačkané než oblečení skládané do komínků.

S vyřazeným oblečením můžete naložit v několika směrech. Zachovalé věci, které si ještě drží nějakou hodnotu, prodejte na second handových portálech, jako je vinted.cz, nebo na rozličných bazarových facebookových skupinách. Sedí-li vaše velikost s velikostí některé vaší kamarádky, zkuste spolu oděvy vyměnit. V neposlední řadě darujte oblečení na charitu nebo jej odneste do sběrných kontejnerů v blízkosti vašeho bydliště. Roztrhané, špinavé či jinak znehodnocené oblečení však rovnou vyhoďte do směsného odpadu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.