Navštivte s námi německé Benátky. Město Bamberg vás dostane

První zmínky o Bambergu pochází z roku 902. Toto starobylé bavorské město vás svou krásou naprosto uchvátí. K vidění jsou zde architektonické skvosty gotické, renesanční i barokní; není divu, že v roce 1993 bylo město zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Historické městské jádro je největší dochované v Evropě bez viditelného poškození, čítá 2400 památkově chráněných domů. Skládá se ze tří částí: Bergstadt (Horní město), Inselstadt (Ostrovní město) a Gärtnerstadt (Zahradnické město) a společně s několik století starou čtvrtí Gärtnerviertel vytvářejí opravdu unikátní komplex. Co si při návštěvě města Bamberg rozhodně nesmíte nechat ujít?

Malé Benátky

Bamberg leží v údolí mezi dvěma rameny řeky Regnitz, proto se vá směrem od radnice naskytne krásný výhled na řadu domků u nábřeží, které si kdysi postavili místní rybáři a řemeslníci. V průběhu času se jim začalo říkat Malé Benátky (Klein Venedig). Větší dům s oblouky nad hladinou řeky kdysi sloužil jako městská jatka, dnes se v něm nachází část univerzitní knihovny.

Stará radnice

Starou radnici (Altes Rathaus) postavili roku 1386 měšťané na ostrůvku na řece Regnitz, tedy přesněji na mostě. Údajně prý měšťané žádali tehdejšího vládnoucího biskupa o kus země na stavbu své radnice, ten jim ale odmítl ze svých pozemků cokoliv poskytnout. Měšťané si tedy vytvořili uprostřed řeky umělý ostrov na kůlech a na něm radnici postavili.

V dalších stoletích se městská radnice dočkala několikrát přestavby její podoba byla nakonec uchována v barokním a rokokovém slohu.

Císařský dóm

Je dominantou biskupské části města (Bischofsstadt) a rozhodně není možné ho přehlédnout. Dóm je postavený v románsko-gotickém slohu, výstavba se datuje do let 1211 – 1237. Jedná se již o třetí chrám na stejném místě, předchozí dva shořely. Dóm se pyšní čtyřmi štíhlými věžemi a interiérem s překrásnou gotickou výzdobou, proslulá je také zdejší jezdecká socha v životní velikosti (Bamberger Reiter) z první poloviny 13. století.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.