Luxus bez výčitek: Jak se vyznat v udržitelné módě a jak ji nakupovat?

Každý den jiný outfit, každý týden nakupování nových hadříků – takové chování není v naší společnosti neobvyklé. A nebylo by na tom nic špatného, kdyby oblečení, které si kupujeme nejčastěji ve velkých módních řetězcích za pár korun, vznikalo za etických podmínek a nemělo negativní dopad na životní prostředí. Tento konzumní postoj ještě více prohlubují neustále se měnící trendy, kvůli kterým se naše nově zakoupené oblečení mnohdy v šatníku ani nestačí ohřát. Jak tedy oblečení vybírat, abychom neškodili ostatním, prostředí a sobě samotným? O tom v dnešním článku.

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody

Naštěstí se v posledních letech začíná rozšiřovat povědomí o tzv. slow fashion, kterou lze chápat jako pomalou a udržitelnou módu. Ta na rozdíl od módy známé z rozšířených řetězců vzniká ve férových podmínkách a s ohledem na životní prostředí. Oblečení je kromě toho mnohem kvalitnější, takže déle vydrží a není třeba jej tak často nahrazovat za nové. S tím se ale také pojí jedna věc, která zároveň často slouží jako výmluva lidí nakupujících fast fashion, a tou je vyšší cena. Dobrou zprávou tedy je, že existuje celá řada i jiných a finančně dostupných způsobů, jak nakupovat a usilovat o udržitelnost textilu.

Kde nakupovat slow fashion levně a kvalitně?

Pokud nechcete dále podporovat rozhazovačné a neuvážlivé nakupování oblečení v rozšířených módních řetězcích, ale vaše peněženka vám nedovoluje vybavit si šatník kompletně z kousků slow fashion, můžete využít možnosti nakoupit oblečení z druhé ruky nebo v sekáčích. Tím se fast fashion kousky znovu využijí a tvrdá práce, která do nich byla vložena, nepřijde vniveč. Velice levnou variantu také představuje návrat k tradicím a ručnímu řemeslu neboli přešívání již nenošeného oblečení v nové nebo zašívání děravého oblečení místo jeho vyhození.

Pokud se však přece jen rozhodnete vyhodit již staré a zničené oblečení, alespoň jej nevyhazujte do smíšeného odpadu, který rovnou putuje na skládky. Raději se nejdříve zamyslete nad recyklací textilu a vhoďte toto oblečení do označených kontejnerů na textil. Odtud ještě nositelné oblečení putuje do azylových domů, do second handů nebo k charitativním organizacím. Ostatní textil se recykluje, upravuje, a nakonec využívá například jako výplně do sedadel aut či vlaků. Úplnou novinkou jsou také speciální kompostovatelná trička, která zaručují plnou recyklovatelnost.

Lokální tvorba a etické značky

Nikdy není na škodu obohatit svůj šatník o několik kvalitních a luxusnějších kousků oblečení. Ovšem opět s ohledem na slow fashion a variabilnost daného oblečení, které lze poté kombinovat s ostatními věcmi v šatní skříni. Takovému šatníku vybudovanému na základě toho, co skutečně nosíme a co nám opravdu padne, se přezdívá minimalistický šatník.

Ten většinou obsahuje basic oblečení a několik více propracovaných kousků, se kterými si lze dlouhodobě vystačit, a to při mnoha příležitostech. A právě jako tyto stěžejní kousky můžete zvolit oblečení od lokálních výrobců, mladých návrhářů nebo různých menších značek. Mezi etické značky patří například oblečení značky FLEXINIT, která pro své oblečení využívá jedině organické bavlny neboli biobavlny pěstované na udržitelných plantážích s přísnými pravidly ochrany životního prostředí.

Oblečení, které se pyšní významnými certifikáty…

Pokud chcete mít jistotu, že si kupujete oblečení, které nevzniklo v neeticky nepřijatelných pracovních podmínkách, nebo že materiál, který na něj byl použit, nezpůsobil nemilosrdný zásah do životního prostředí, vyplatí se sledovat textilní certifikáty.

Pravděpodobně nejpřísnější certifikací pro bio textilie je certifikace označovaná jako GOTS, která kontroluje kompletně celý výrobní proces. Další podobná certifikace se nazývá PETA. Ta jistě osloví jak příznivce veganského životního stylu, tak všechny, kteří dávají přednost veganským tričkům před těmi klasickými. PETA totiž zaručuje, že oblečení neobsahuje žádné živočišné složky a během jeho výroby nedošlo k testování na zvířatech.

Zdroj náhledového obrázku: Subottina Anna / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.