Kurkuma: účinný pomocník proti zánětům

Kurkuma, neboli kurkumovník dlouhý, zvaný také indický šafrán, je rostlina, která se právem řadí mezi léčivé. U nás ji známe asi nejvíc z kořenící směsi kari, jemuž dodává typickou žlutou barvu, případně mletý oddenek této rostliny používáme jako samostatné koření. Indickou kuchyni a orientální pokrmy vůbec si bez kurkumy neumíme představit.

Kurkuma je příbuzná zázvoru a má stejně blahodárný vliv na lidský organismus. Má lehce nahořklou zemitou chuť s nádechem pepře, v potravinářství se často používá jako barvivo pro svou nezaměnitelnou intenzivně žlutou barvu.

Všestranné účinky kurkumy

Mletý oddenek kurkumovníku se po staletí používá jak koření do polévek a jídel v Indii, v Thajsku, v Číně a dnes už na mnoha dalších místech na světě. Působí totiž příznivě při vylučování žluči a tedy při trávení. Její účinky jsou ovšem rozsáhlejší: kurkumin umí působit na centrální nervový systém a regulovat pocit sytosti, tím naopak zmenšuje pocit hladu a pomáhá při hubnutí. Kurkuma působí preventivně proti cukrovce, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje správnou funkci jater. Je výborným antioxidantem a má protizánětlivé schopnosti.

S kurkumou proti zánětům

Kurkuma přináší úlevu při vleklých zánětech tím, že kurkumin umí potlačit zánětlivou chemikálii zvanou TNF-alfa. Právě na její molekuly se působí při léčbě osteoartrózy, zánětů střev, lupénky a dalších obtížných zánětlivých nemocích. Kurkumin je přírodní alternativou často drahých léků na zánětlivé procesy v těle, navíc úspěšně potlačuje bolest.

Výhodou přírodní léčby je absence vedlejších účinků nesteroidních protizánětlivých léků, které mohou ovlivnit funkci žaludku, ledvin, jater či kardiovaskulárního systému. Kurkumin se také může kombinovat s léky proti bolesti a posílit jejich účinek, nebo urychlit nástup působení glukosaminu a chondroitinu při léčbě zánětů kloubů a k dosažení lepších výsledků.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.