Kam na Islandu – co je dobré vidět a vědět

Island je ostrovní stát severně od Velké Británie a přestože je co do rozlohy větší, než naše republika, žije zde trvale jen kolem 350 000 lidí. Turisty láká především na svou nádhernou krajinu a typickou rustikální architekturu. Island je také ostrovem gejzírů a jeho sopky jsou stále ještě činné.

Zvláštností islandské přírody je fakt, že nikde nenarazíte na les. Ze stromů tu najdete tak akorát zakrslé břízy, trpasličí vrby a jalovec. Přesto vás zdejší příroda nadchne svou až mystickou krásou, pokud opustíte pohodlí města a vydáte se ji objevit.

Co vidět na Islandu

Reykjavík

Vaše cesta asi začne v hlavním městě Reykjavíku, které leží na jihozápadě ostrova a najdete zde kromě přístavu a obchodů i několik pamětihodností. Návštěvníky města na první pohled zaujme luteránská katedrála Dómkirkjan z 18. století či 74,5 m vysoký kostel Hallgrímskirkja, který je se svým nezvyklým architektonickým řešením zajímavou dominantou města.

Akureyri

Město Akureyri je jedním z nejseverněji položených měst na světě. Rozhodně navštivte místní protestantský kostel Akureyrarkirkja a botanickou zahradu Lystigarður Akureyrar.

Národní park Þingvellir

Toto místo má pro obyvatele Islandu zvláštní význam, protože zde v roce 930 vznikl parlament Althing. Jeho pozůstatky jsou tu ještě k vidění. Zajímavostí je, že se jedná o jeden z nejstarších parlamentů vůbec.

Národní park Snæfellsjökull

Tento park je asi známý čtenářům Julese Verna. Sem totiž umístil průchod do nitra naší planety v románu Cesta do středu země. Dominantou parku je vulkán Snæfellsjökull, který je starý 700 000 let.

Co vědět na Islandu

Na cestu po Islandu se vybavte mapou v tištěné verzi. Najdete na ní spoustu důležitých informací, například polohu kempů, horských chat, obchodů, bazénů, přírodních termálních jezírek a mnoho dalšího.

Při cestě autem pamatujte na to, že mosty mají jen jeden pruh, takže je potřeba dost gentlemanství při setkání s protijedoucím vozem.

Počítejte také s velmi vrtkavým počasím. Na Islandu často fouká vítr a hrozí, že vám písečná bouře zadře motor. Na výpravy se vydávejte s rezervním teplým oblečením a po dohodě s místními obyvateli.

A tip na závěr: na každé pumpě si pro jistotu dotankujte, nikdy nevíte, za jak dlouho bude další.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.