Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Pociťujete nedostatek energie, nemůžete v noci spát, jste protivní a nevrlí na své blízké a okolí a máte pocit, že neexistuje nic, z čeho byste se mohli radovat? Máte žaludeční nevolnosti při každé vzpomínce na své zaměstnání, je vám špatně z představy osmihodinové směny a nejradši byste zůstali celý den v posteli, než abyste museli dojít do práce? Tohle všechno jsou základní příznaky syndromu vyhoření, kterým v dnešní náročné době trpí stále více lidí – byť si to možná ani neuvědomují a své pocity a stavy přisuzují nechvalně známé depresi. Zažít syndrom vyhoření – rovněž známý jako syndrom vyhasnutí či vyprahlosti – na vlastní kůži rozhodně není nic příjemného a své o tom ví zhruba čtvrtina lidí, jež si těmito stavy museli projít a kterým tato zkušenost na určitou dobu změnila pohled na jejich kariéru.

Fáze syndromu vyhoření

Možná je i pro vás slovní spojení syndrom vyhoření doposud neznámý, ale věřte, že hodně lidí o něm ví své. Jak již bylo řečeno výše, řada z vás jej chybně zamění za depresi, se kterou má sice několik společných znaků, ve skutečnosti se ale jedná o dvě naprosto odlišné poruchy. Pojďme si společně říci, jaké fáze má syndrom vyhoření a jak postupuje lidským životem.

Fáze první

V první fázi máte spoustu energie a nadšení pro to, co děláte. V tuto chvíli byste byli ochotní vzdát své kariéře naprosto všechno – rodinu, volný čas, přátele. Vaše kariéra pro vás představuje středobod vesmíru a veškerou náplň vašeho života. Zadané pracovní úkoly plníte s elánem a jak nejlépe dokážete.

Fáze druhá

V druhé fázi dochází k rozčarování, kdy si najednou z očí sundáte pověstné růžové brýle a věci, které ještě nedávno byly zalité sluncem už vám teď tak dokonalé nepřijdou. V tuto chvíli zažíváte neúspěchy, což dokonale zacloumá s vaší jistotou, která z vás ještě nedávno sršela všemi směry. Teď je důležité poučit se z chyb, což ale bohužel nedokáže každý.

Fáze třetí

Ve třetí fázi ztrácíte nadšení úplně a přestáváte být empatičtí, což se projeví na vašem chování k druhým lidem. Svěřené pracovní úkoly jsou vám najednou na obtíž a vy z nich začínáte být otrávení, do jejich plnění se vám nechce a nemáte ani chuť se do nich pouštět s takovou vervou, jako na začátku. V tuto chvíli se objevují i potíže fyzické, mezi které patří například bolesti hlavy, žaludeční problémy či poruchy spánku.

Fáze čtvrtá

Čtvrtá fáze je fází poslední, kdy už nemáte zájem vůbec o nich a ke všemu přistupujte spíše apaticky. Výkonnost v práci se zastaví na nule a vy ke své kariéře začínáte být naprosto lhostejní. V této fázi jsou velmi časté nemoci a zdravotní problémy, člověk se začíná uzavírat a izolovat od svého okolí.

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se projevuje různě a vliv má nejen na lidskou psychiku, ale zároveň se projevuje i fyzicky a zasahuje i do vztahů s lidmi. Mezi příznaky syndromu vyhoření patří:

Fyzické příznaky:

  • poruchy spánku
  • nechuť k jídlu
  • únava
  • vysoký krevní tlak
  • bolesti svalů
  • potíže se zažíváním

Psychické příznaky:

  • lhostejnost k práci
  • negativní postoj
  • pocit nedostatečného uznání
  • ztráta nadšení
  • potíže se soustředěním
  • sklíčenost

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.