Jak správně grilovat zeleninu a jíst zdravě

Sezóna venkovního grilování je už sice pryč, pokud ale máte kontaktní gril nebo grilovací pánev, není problém si na grilované zelenině pochutnat třeba i v zimě. 

Úprava masa a zeleniny grilováním patří k nejzdravějším úpravám potravin vůbec. Je to tím, že se při grilování nepoužívá tolik tuku, jako při smažení, a samotná příprava není tak dlouhá, jako například dušení, takže se zachová mnohem víc hodnotných látek.

Příprava zeleniny na grilování

K nejčastěji grilovaným druhům zeleniny patří cuketa, papriky, lilek, cibule, rajčata a kukuřice, dají se ale samozřejmě použít i další druhy. Zeleninu před grilováním omyjeme, očistíme a nakrájíme na silnější plátky nebo na větší kusy. jednotlivé kusy posypejte bylinkami nebo kořením a zakápněte olejem. Jestli si zelenina pustí tekutinu (to se stává, jestliže ji osolíte, proto se solí před grilováním opatrně), otřete ji ubrouskem. Takto připravenou zeleninu můžete nechat chvilku marinovat nebo rovnou položit na rozpálený gril.

Jak správně grilovat zeleninu

Na správném grilování v případě zeleniny opravdu hodně záleží, protože výsledek by měl zůstat šťavnatý a klidně i trochu křupavý. Proto je nejlepší pokládat zeleninu na hodně rozpálený gril a nechat ji na něm jen po krátkou dobu. Hlídejte, aby se nepřipalovala, stává se to často v případě, že ji grilujete ve slupce (česnek). Jestliže grilujete zeleninu nad ohněm, dejte pozor na vysoké plameny. Mnohem lepší je v takovém případě grilovat zeleninu v alobalu nebo na tácku, aby nepřišla do styku s přímým ohněm. Tím také eliminujete riziko, že se zelenina přichytí na rošt a nepůjde z něj sundat. Měkkou zeleninu grilujte kolem 10 minut, tvrdší druhy potřebují delší dobu. Můžete ji také nejdříve trochu předvařit (například kukuřici nebo celer) a teprve potom ji dát na gril.  

   

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.