Jak sbírat a využít břízu bělokorou

Mladé listy známé břízy bělokoré jsou výborným přírodním léčivem. Jsou všestranně využitelné, můžete si z nich připravit nálev, koupel i vlasový kondicionér.

Březové lístky se trhají mladé, zhruba do dvou měsíců po rozvití (obvykle v dubnu až květnu), v té době mají nejvíce účinných látek. Mladé listy obsahují velké množství saponinů, flavonové glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky a fytoncidní látky s antibiotickým účinkem.

Na čerstvých pařezech se dá zachytit i trochu mízy, ta podporuje růst vlasů. Dřív se z důvodu odběru mízy stromy navrtávaly, dnes už je to zakázané.

Jak bříza pomáhá

Listy břízy jsou skvělé na odvodnění organismu a detoxikaci, pomáhají při revmatismu, dně a nemocech ledvin a močových cest. Mají také potopudné účinky, zbavují organismus chloridů a jiných solí. Podporují metabolismus, využijete je například při jarních očistných kůrách. Na detoxikaci organismu pijeme na jaře  2x denně čaj z 1 polévkové lžíce řezaného listí a 250 ml horké vody. Čaj necháme 10 minut louhovat.

Březové listy mají dezinfekční účinky.. Koupele prokrvují pokožku a zlepšují její stav, extrakty z mladého březového listí jsou i součástí krémů proti celulitidě.

Březové pupeny zajišťují lepší vylučování žluče, pomáhají při nemocech slinivky břišní – pankreatu a sleziny a při osteoporóze.  

Vnější užití břízy

Silný odvar z listů a pupenů má hojivé účinky, léčí ekzémy, špatně se hojící rány, hnisavé záněty i akné. Bříza je prospěšná i při plísňovém onemocnění kůže, zabraňuje nadměrnému pocení nohou. Jako vlasová voda čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, prospívá mastným vlasům, podporuje růst vlasů.

Mladé březové listy dobře poslouží jako obklad na klouby. Přikládají se přímo na kůži, přikryjí se potravinářskou fólií a nechají působit nejlépe přes noc. Na bolavé klouby poslouží i odvar z listů, pupenů nebo kůry, případně kůra macerovaná v olivovém oleji.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.