Bydlení

Jak poznat kvalitní plastová okna

Vybrat si ze současné nabídky plastových oken může být oříšek. Obvyklé dělení na dražší je lepší a levné jsou nekvalitní, nám tentokrát nepomůže. Jestli se aspoň trochu neorientujete v jednotlivých parametrech, můžete koupit předražený zmetek, ani nemrknete.

Jak hodnotit plastová okna

Taky vás na popisu plastových oken zaujme, že jsou vícekomorová? Přitom důležitější, než je počet omor, bývá o plastových oken tloušťka profilu a jeho výztuha. A také kvalita kování a koeficient tepelného prostupu. To jsou technické parametry, které bychom měli o oknech zjistit a vědět, jaké hodnoty očekáváme.

Zajímat bychom se měli také o výrobce oken. Z jaké země pochází, jestli bude komplikované reklamovat případnou závadu. Se základní údržbou by plastová okna měla vydržet klidně 50 let, ale co kdyby? Z hlediska reklamace je tedy asi vhodnější český výrobce, na druhou stranu by mělo jít o firmu, která kvůli nižší poptávce nezanikne během příštích pár let, a vy nebudete mít na koho se obrátit, když bude nutné okna opravit nebo seřídit.

Kvalitní plastová okna

Základní čtyři faktory určují kvalitu oken a podle nich byste měli vybírat. Za prvé jsou to profily, ty v nejvyšší A třídě musí mít tloušťku pohledových stěn minimálně 2,8 mm. Rozhodující vliv na tvarovou stabilitu má ocelová výztuha, ta by měla mít tloušťku cca 2 mm. Z hlediska tepelné izolace je podstatná stavební hloubka (minimálně 70 mm) a počet komor nejméně pět. V Čechách se okna s nižší počtem komor naštěstí ani nevyrábí.

Pokud jde o zasklení, jsou trendem současnosti trojskla. Samozřejmostí by mělo být použití teplých meziskelních rámečků, které výrazně snižují riziko tvorby kondenzátu v interiéru kolem okrajů skla. S kvalitou zasklení souvisí koeficient prostupu tepla celým oknem (Uw). Doporučená je hodnota Uw=1,2 W/m2K a nižší, u nízkoenergetických staveb maximálně Uw=0,8 W/m2K. Poslední faktor, který byste měli zjišťovat, je kování. To by mělo být celoobvodové a mít dostatek seřizovacích a zavíracích bodů, které také zajišťují rovnoměrný přítlak těsnicího systému. Zavírací body by měly být od sebe vzdáleny maximálně 700 mm.

Předchozí článekDalší článek