Jak pěstovat rýmovník

Právě s nastávající zimou je téma rýmovník a jeho pěstování aktuální. Tato bylinka vám pomůže posílit imunitu a bojovat proti rýmě a nachlazení.

Mexický či řecký eukalyptus, kubánské oregáno, španělský tymián, indický brutnák  nebo třeba molice, to všechno jsou lidové názvy rostliny z čeledi hluchavkovitých s latinským názvem Plectranthus. Rýmovník má široké spektrum využití, ale nejčastěji se používá v případě, že se o vás pokouší rýma či nachlazení. Listy rýmovníku jen promnete v prstech a budete pomalu inhalovat uvolněné silice. Můžete si z něj také připravit čaj, ten kromě nachlazení a rýmy zmírňuje bolest hlavy, zlepšuje trávení, snižuje vysoký tlak a pomáhá odstraňovat ledvinové i žlučové kameny.

Vypěstujte si vlastní rostlinky do každé místnosti

Rýmovník v pokoji zlepšuje dýchání, což ocení hlavně astmatici. Výhodou této rostliny je její nenáročnost, o její pěstování se může pokusit i úplný začátečník. Má rád teplo, nesvědčí mu průvan a dlouhodobější pokles teploty pod 12 stupňů. Vadí mu i větrání. Naopak suchý, horký vzduch mu bude svědčit, takže ho klidně můžete postavit na parapet nad radiátorem. Tam se mu daří i proto, že má rád dost světla. V létě se vám bohatě rozroste na terasách a balkonech otočených na slunečnou stranu.

Rýmovník příliš nezalévejte, mokrá půda mu vyloženě nesvědčí. Úplně postačí, když ho zalijete jen tehdy, když je substrát opravdu suchý. Použijte dobře propustnou směs s vyšším podílem písku a umístěte ho do květináče s odtokovým otvorem. Na dno proto ještě před přesazením nasypte například kamínky.

Každý rok na jaře ho přesazujte. Odmění se vám tím, že se rozroste a rozkošatí. Také se nebojte rýmovník pravidelně zaštipovat, aby vytvářel keřík a nevyrůstal jen jeden šlahoun. Odštípnuté lístky použijte na přípravu čaje nebo blahodárného sirupu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.