Jak pěstovat kaktusy

Pěstování kaktusů není zvlášť náročné, přesto se velice často stává, že nekvetou, nerostou nebo uhnívají. To jsou právě známky špatného pěstování. Těmto potížím se můžete vyhnout, když budete vědět, jak kaktusy správně pěstovat.

Kaktusy mají zcela odlišné potřeby, než je tomu u ostatních pokojových rostlin. Je několik zásadních požadavků, které je třeba kaktusům dopřát. Pokud se toho budete držet, sami uvidíte, že se i vašim kaktusům bude dařit dobře.

Co byste měli vědět o kaktusech

Při pěstování kaktusů je nutné dodržet několik obecných zásad:

  • Kaktus potřebuje dostatek světla a sluneční paprsky.
  • Zálivka v létě je jiná než v zimě.
  • Každý rok svůj kaktus přesazujte do nového substrátu.
  • Vaši pichlaví miláčci vyžadují zazimování

Když si pořídíte kaktus

Když si přinesete domů kaktus, je důležité pro něj najít vhodné místo. Jak již bylo řečeno, kaktus potřebuje dostatek světla, proto se mu bude nejlépe dařit na vnitřním parapetu okna,a to na jižní straně. Právě pořízení kaktusu bývá zároveň i správný na přesazení kaktusu do většího květináče.

Určitě je dobré použít substrát určený pro kaktusy a sukulenty. Květináč vybírejte ne víc, než o dva centimetry větší. V případě, že vyberete zbytečně velký květináč, kaktus se zbytečně vysiluje tvorbou kořenů. Hnojení není nutné, kaktus čerpá živiny ze substrátu.

Péče o kaktusy

Zálivka je důležitá, ale samotný interval není tak častý. V letním období se kaktusy zalévají jednou za 14 dní, v zimním období jim stačí zálivka tak jednou za 1,5 měsíce. Zálivkou byste měli simulovat jejich domovinu a to tak, že kaktus vždy řádně prolijete a poté je necháte “na suchu”.  Kaktusy zalévejte z vrchu a přebytečnou vodu z misky vylijte, nenechávejte jí tam. Ve vlhkém prostředí se můžou objevit houbové choroby, proto kaktusy nenechávejte ve vodě.

Přesto, že kaktusy milují teplo a světlo, přes zimu je pro ně nejlepší přítmí a chlad. Rozhodně je v zimě nenechávejte na parapetu, kde sálá teplo od radiátoru. Nebojte se je v zimě umístit do sklepa, na chladnou chodbu, či do ložnice, kde obvykle  bývá chladněji, než například v obývacím pokoji.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.