Jak pěstovat batáty

Rostlina s názvem povijnice batátová (Ipomoea batatas) pochází z Ameriky a její kořenové hlízy jsou u nás známé jako batáty. Batáty, pro mnohé známé jako sladké brambory, jsou v české kuchyni čím dále více populárnější. Proč si je tedy nezkusit vypěstovat na své zahrádce. Jejich pěstování není náročné, díky tomu, že tato rostlina je dost přizpůsobivá.

Hlízy povijnice dosahují váhy až 5 kg. Mají válcovitý tvar a na jedné rostlině jich bývá kolem 5 až 12 kusů. Jejich barva může být nažloutlá, bílá, červená či fialová. Za syrova mají hořkou chuť, tepelnou úpravou získají nasládlou a jemnou chuť. Věděli jste, že obsahují nejen škrob, ale i vlákninu a vitamíny A, B a C?

Půda a stanoviště

Batáty mají rády slunné místo a ideální půda pro ně je mírně kyselá, hluboká, hlinitopísčitá. Rozhodně jim nesvědčí těžká, jílovitá půda. Stejně tak nemají rády mráz a nízké teploty pod 5 stupňů.

Zahájit pěstování batát se doporučuje sazeničkami zakoupené v obchodě. S výsadbou je ideální začít od půlky května, po “ledových mužích”, kdy vám již nehrozí, že by sazenice umrzly.

Výsadba

Sazenice je vhodné vysazovat dostatečně hluboko, přibližně 10 – 20 cm. Vysazují se ve vzdálenosti cca 1 metr od sebe a stejně tak jako u brambor se vytváří známé “hrůbky”. Ty se doporučují překrýt fólií, získáte tím pro rostliny lepší mikroklima. Povijnice je polehávací rostlina, proto se vyplatí ji vyvazovat. Snáší velmi dobře suché počasí, ale pro lepší úrodu se doporučuje dostatečné zavlažování. Batáty vysazujte na stejné místo jen jednou za čtyři roky.

Sklizeň

Sklízet začínáte v době, kdy zaschnou lodyhy, přibližně koncem září, začátkem října. Při sklizni dávejte pozor, ať hlízy nepoškodíte, rychleji by se kazily. V suchém a chladném sklepě vám batáty vydrží až tři týdny, v lednici zhruba týden. Pokud budete chtít vysadit batáty znovu na jaře, je dobré si některé menší hlízy uložit do písku či rašeliny.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.