Jak na šalvějový sirup

Šalvěj je všestranná bylinka na spoustu zdravotních potíží. Uznávali ji už v Antice, starověké Indii nebo Číně, i ve středověku byla pro lékaře a léčitele velmi důležitá. Dnes ji používáme především při zánětech či respiračních potížích, dá se tedy podávat ve formě výborného sirupu.

Sirup z čerstvé šalvěje

Jestli vám roste šalvěj na zahrádce, přineste si domů asi 300 gramů listů této bylinky, posekejte je na drobno, nasypejte do hrnce a přelijte litrem vařící vody. Hrnec přiklopte pokličkou a nechte 8 – 12 hodin louhovat. Potom šalvějový výluh přeceďte přes jemné sítko, vmíchejte kilogram cukru,přiveďte k varu a za občasného promíchání vařte asi tři minuty. V té době by měl být cukr úplně rozpuštěný.

Nakonec můžete pro chuť přiat dvě lžíce medu a čtyři lžíce citronové šťávy, zamíchat a vroucí šalvějový sirup nalít do vyvařených a vysušených lahví. Ty  zavíčkujete, otočíte a po vychladnutí je uložte do tmavé spíže. Sirup obvykle vydrží asi rok, po jeho uplynutí se velmi rychle vytrácí léčivý účinek bylin.

Sirup ze sušené šalvěje

K přípravě léčivé medicíny můžete využít i šalvěj sušenou. Připravte si vhodnou sklenici, tu pořádně vyvařte a vysušte. Úplně suchou sklenici naplňte z jedné čtvrtiny sušenou šalvějí, kterou jste předem pořádně rozemnuli. Přidejte půl čajové lžičky sušeného zázvoru a sstejné množství skořice, aby se léčivý účinek posílil. Na to do sklenice nalijte kvalitní tekutý med, nejlépe od známého včelaře. Sklenici uložte do tmy a chladu, trvá nejméně měsíc, než je sirup hotový.

Šalvějový sirup podávejte během kašle, při angíně nebo jiné nemoci dýchacích cest po lžičkách podle potřeby. Můžete ho také užívat preventivně pro posílení imunity během sychravějších ročních období. V takovém případě si dejte jednu lžíci denně. Šalvěj také uklidňuje zánětlivé procesy v ústech a je dobrá na trávení.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.