Co pomáhá na škytavku

Z odborného hlediska je škytavka křeč bráničního svalu, která se se opakuje prudkým vdechovým stahem. Bránice rozděluje v těle dutinu hrudní od dutiny břišní a právě její křečovité stahy způsobují škytavku a ty komické zvuky, co ji doprovází.

Proč se vlastně škytavka tak nečekaně objeví? Důvodů je hned řada. Někdo škytá, když je mu zima, někdo při nedostatku tekutin, škytavka se může objevit jako důsledek rychlého hltání špatně rozkousané potravy. Může jít i o podráždění bránice nebo se objeví při pálení žáhy.

Účinné metody, jak se zbavit škytavky

Nejčastěji se při škytavce setkáte s radou: zataj dech. To znamená, že se zhluboka nadechnete, pro jistotu si ucpete rukou nos a na několik minut zadržíte vzduch, než ho vydechnete. Někdy to pomůže až při opakování, proto to klidně ještě jednou či dvakrát zkuste.

Na škytavku pomáhá pití. Koneckonců nedostatek tekutin může být příčinou škytavky. Účinnější ovšem je, když hodně zakloníte hlavu a pijete z hrdla lahve, případně když vám ji někdo podrží a vy musíte jen rychle polykat.

Staré babské rady doporučují sníst kousek suchého chleba. Někdo zase radí sníst kostku cukru nebo lžičku medu, protože by škytavka mohla být vyvolaná podrážděnou slinivkou. Tento fakt ale není tak úplně ověřený. Co ale funguje už po staletí, je nechat se vylekat. Pokud se nemůžete škytavky zbavit, měl by někdo, kdo je poblíž vás, například bouchnout dveřmi, papírovým pytlíkem a podobně.

Pomáhá také bouchnutí do zad, jako když někomu zaskočí. Rána by měla být silnější, ale neměla by způsobit komplikace horší, než j škytavka

Škytavka není nebezpečná, ale…

Obecně není škytavka nebezpečná, jen nepříjemná. Jestli se jí ale, navzdory všem pokusům, nemůžete delší dobu zbavit, přece jen by vás měl vidět lékař. V takovém případě může jít o symptom nějaké nemoci spojené s bránicí nebo s trávením.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.