Boršč s červenou řepou

Boršč se dá připravit na mnoho způsobů. Ukrajinský, ruský, polský boršč a další. Co region, to zcela jiné přísady a recept. Ovšem základem dobrého ruského boršče je silný masový vývar – ideálně vývar třech druhů masa: vepřové, hovězí a skopové. Vůni a charakteristickou chuť boršče podmiňuje červená řepa, bez které by ani boršč nebyl to pravé ořechové. Tento pokrm je lépe vařit pro větší počet strávníků, výroba v menším provedení by nebyla příliš ekonomická. Boršč nemá žádný úplný stanovený předpis a je možné si jej vždy trochu poupravit. Tuhle něco přidat nebo nahradit jinou surovinou apod. Jak si připravit tuto chutnou a sytou lahůdku vám prozradíme v dnešním příspěvku.

Boršč s červenou řepou – postup

  • Uvaříme si 300g hovězího žebra a čtvrt kila vepřové plece v tlakovém hrnci. Masíčko musí být zcela měkké, až se téměř rozpadá.
  • V dalším hrnci si povaříme dvě červené řepy, které nejdříve oloupeme a nakrájíme na kostky.
  • V třetím kastrolu, který bude z nich největší, si osmažíme na sádle pokrájenou cibulku. Jakmile zesklovatí, přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu: 2 mrkve, 1 petržel, půl celeru a za stálého míchání orestujeme společně s cibulkou.
  • Podlijeme litrem a půl vody. Přidáme dále ještě na proužky pokrájené bílé zelí (půl hlávky) a přibližně 4 oloupané a na kostičky nakrájené brambory. Máte-li doma rajčátka, klidně nakrájejte ještě 2 rajské jablíčka – nic se nestane, pokud je vynecháte. Přidáme 2 bobkové listy a 5 kuliček nového koření. Vše uvaříme téměř do měkka.
  • Vybereme uvařené maso z vývaru a pokrájíme na menší kousky. Maso pak přidáme k zelenině, dolijeme veškerý masový vývar a přilijeme i červenou řepu s vývarem (ta se musí vařit zvlášť, protože by ostatní ingredience chytili růžový nádech)
  • Nyní vše společně ještě povaříme a teď si zahrajeme na detektiva Babočku a najdeme v tom množství bobkové listy a nové koření. Dejte si na tomto záležet – bobkový list může mít ostré hrany, a pokud ho v polévce necháte, hrozí nepříjemnosti. Rozkousnout nové koření není také zrovna gurmánský zážitek.
  • Už zbývá jen dochutit solí, mletým pepřem, cukrem a octem. Boršč má mít sladko kyselou chuť – takže přesné množství si určujete sami, podle toho, jak vám to chutná.

Náš tip

Někdo ještě do boršče přidává plechovku sterilizovaných fazolí – to záleží na vás. Na talířku pak zdobíme doprostřed kopečkem zakysané smetany a snítkou kadeřavé petrželky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.